Helfenburk

Zřícenina, Jižní Čechy
před vstupem do hradu
před vstupem do hradu
lupa

Rozsáhlé zříceniny hradu Helfenburk stojí na výrazném ostrohu (683 m), který dodnes pohledově ovládá celé jihovýchodní Pošumaví. Zřícenina hradu Helfenburk se nachází na Strakonicku v Jihočeském kraji. Z hradu přibližně kruhového půdorysu, obklopeného příkopem a valem, se dochovaly 3 hradní brány, třípatrové hradní jádro se dvěma paláci, 2 kulaté věže, obvodové hradby s baštami, zbytky hospodářských a obytných budov a studna. Válcová věž ? bergfrit ? byla upravena na rozhlednu, ze které se nabízí pěkný daleký výhled.

Historie

k vyhlídkové věži
k vyhlídkové věži
lupa

Hrad vznikl v 1. polovině 14. století. V roce 1375 hrad koupil arcibiskup Jan Očko z Vlašimi, jeho nástupce Jan z Jenštejna pak původní hrad v roce 1395 rozšířil o vnější opevnění s hranolovou věží. V neklidných husitských dobách tady našel útočiště arcibiskup Konrád z Vechty. Poté se Helfenburk dostal do rukou šlechtických majitelů. Po bitvě na Bílé hoře získali hrad jezuité. Koncem 16. století tu ovšem bydlelo pouze panské služebnictvo. V roce 1620 byl hrad vypleněn a poté zpustošený hrad chátral. Kolem roku 1720 byla na Helfenburku myslivna. Po zrušení jezuitského řádu v roce 1773 vlastnil Helfenburk náboženský a studijní fond, poté koupil panství Ferdinand Lobkovic a v roce 1871 textilní podnikatel Josef Schroll, který vybudoval na Helfenburku pohostinství. V letech 1887 ? 1890 byl hrad opraven, později se však znovu začal rozpadat. Nyní o hradní zříceninu pečuje Občanské sdružení Hrádek.

Historie

pohled s výhlídkové věže
pohled s výhlídkové věže
lupa

Hrad postavili v letech 1360 ? 1370 Rožmberkové. Za husitských válek odolal Helfenburk útoku husitů, kteří se marně snažili hrad dobýt. V letech 1477 ? 1483 za Václava Vlčka z Čenova byl hrad rozšířen a na severní straně bylo vybudováno nové předsunuté opevnění se třemi polokruhovými baštami a vysunutou věžovitou bránou. Rožmberkové vlastnili Helfenburk s výjimkou let 1475 ? 1503 až do roku 1593, kdy jej Petr Vok prodal městu Prachatice, tehdy se však hrad uvádí jako pustý. Od roku 1622 patřil Helfenburk Eggenberkům a od roku 1719 byl majetkem Schwarzenberků. Po pozemkové reformě v roce 1919 se dostal do vlastnictví státu, od roku 1933 jej opravovali členové Klubu českých turistů. Nyní Helfenburk, který je veřejnosti přístupný, spravuje obecní úřad v Bavorově.Další informace

Hodnocení:
527. místo
Poloha:
658 metrů nad mořem
Bylo zde:
24 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Bavorov
(vzdálenost od místa: 6.36 km)
Datum: Čas:

Diskuse k místu Helfenburk

Folk
18.02.2003 16:48

Luděk1
Na konci srpnu o víkendu se každý rok pořádá folkový festival Loučení s létem. Romantická hradní zřícenina, písničky a navíc i představení malých divadélek (např. Víťa Marčík), bohužel každým rokem i více lidí. V okolí hradu skalní útvary, po lesích množství mravenišť.
pěkné místo
16.01.2004 13:49

Helfenburg
Helfenburg jsem navštívil mnohokrát.Tato zřícenina mě velmi zaujala.Krásný je i výhled z věže hradu,který bych doporučoval všem cestovatelům a turistům.
mnoho cestovatelských zdarů.
13.04.2014 14:11
Kouzelné místo, pro mne příjemné překvapení.
28.08.2014 20:33
Dostanou se tam i vozíčkáři?Díky za info.
16.11.2014 17:20
jeden z najkrajsich hradov ( resp zrucanin ) aky sme kedy navstivili
Návštěva zříceniny
17.09.2002 12:47

Luboš
V sobotu 15.9.02 jsme byli s celou rodinou včetně babičky a dědečka na návštěvě tohoto hradu. Po kilometrovém výstupu k hradu, který pro nás mladší nic neznamená se na hrad po několika desítkách minut dostavili i naši rodiče. V nádvoří v kase nás ale výběrčí peněz upozornil, že i za vstup na nádvoří kde je stolek se sezením musí zaplatit. Řekli jsme, že naši rodiče nikam jinám nepůjdou, že si pouze odpočinou a jdopu opět dolů. To bohužel nešlo a proto museli naši staří rodiče opustit tento areál. Nešlo o to zaplatit pouhých 10kč, ale šlo o ten princip a chování pana výběrčího, který stejně tak jak se choval, tak i špatně mluvil česky.
RE> Návštěva zříceniny
18.02.2003 16:44

Luděk1
Nevidím nic divného na tom, že při vstupu do areálu se vstupným se ono vstupné doopravdy musí platit (ať už se uvnitř rozhodnete jít na věž, bloumat se po hradbách či si jen sednout hned za bránou).
RE> Návštěva zříceniny
09.07.2003 09:29

Borivoj
Človeče,neblbni,to si vážne pre 10,-Kč poslal dolu rodičov,ktorým cesta hore trvala ,ako píšeš,niekolko desiatok minút?To teda máš nejaké divné princípy.Alebo si trávildetstvo v pasťáku.
RE> Návštěva zříceniny
02.03.2007 20:06

Jiří
jJe to encitlivý přístup snímž e člověk často setkává.Zaprvé samo nařízení je ensmyslné za druhé jstliže sestaří lidé chtějí jen posait proč by měli platit?!
RE> RE> Návštěva zříceniny
04.10.2009 16:48
Vstupuji do areálu hradu a tak zaplatím vstupné - to je naprosto citlivý přístup a smysluplný přístup. To co tam budu dělat jestli si hrad pořádně prohlédnu nebo tam budu jenom tupě sedět na zadku koukat do země to už je jenom a jenom moje věc a ne věc pokladního.
Re: Návštěva zříceniny
04.07.2016 11:25

Eliška
Nevím, jak to bylo dřív, ale na hradě jsem byla tento víkend. Hrad je volně přístupný, tudíž žádné vstupné. Dříve se možná platilo, ale 10 korun mi přijde jako perfektní cena, když si uvědomím, že na dnešních zříceninách, kde skoro nic není zaplatíte třeba 70 korun.
04.07.2016 11:34

Eliška
Na hradě jsem byla poprvé, měli jsme to s přítelem po cestě k jinému místu, tak jsme si řekli že se sem podíváme. Jako od volně přístupné zříceniny jsem toho moc nečekala. Cesta od parkoviště krátká a výšlap nebyl těžký. Už před branou jsem zůstala stát s otevřenými ústy, je to nádherná zachovalá zřícenina. Věž byla perfektní, jen po tmě se v malém prostoru po schodech šlo hůř. U ohniště seděl pán, první jsem myslela že je to nějaký návštěvník, ale byl tam a hlídal, koupili jsme si u něj krásné pohledy na památku, otiskli razítko. Je zde i kasička a tak jsme tam hodila několik drobných, co jsem měla u sebe. Musím pochválit a říct, že tato zřícenina strčila do kapsy mnoho jiných, například i Hazmburk.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace