Fryštát

Zámek, Ostravsko
Zámek z náměstí
Zámek z náměstí
lupa

Empírový zámek se nachází ve Fryštátu, který dnes tvoří historické centrum Karviné v Moravskoslezské kraji. Zámek je významným kulturním centrem města, pořádají se tady výstavy a koncerty. Zámek je trojkřídlá budova, která má fasády členěné římsami a pilastry. Návštěvníci si mohou prohlédnout rozsáhlou expozici šlechtického nábytku a umělecko-historických sbírek ze 16. ? 20. století a jednu z našich nejvýznamnějších zámeckých knihoven s mnoha vzácnými rukopisy. U zámku je anglický park. Zámek je přístupný od dubna do října denně kromě pondělí a první soboty v měsíci, kdy se tu konají svatební obřady.

Historie

Vchod do zámku
Vchod do zámku
lupa

Knížecí hrad těšínských Piastovců je poprvé písemně doložen v roce 1450. Po požáru v roce 1511 byl hrad za knížete Kazimíra přestavěn na raně renesanční zámek. Těšínská knížata vlastnila zámek do roku 1572, pak se majitelé rychle střídali. Na přelomu 17. a 18. století byl zámek za Gašínských z Gašína barokně upraven a rozšířen. Za Larisch-Mönnichů, kterým objekt patřil až do roku 1945, byl zámek na konci 18. století empírově přestavěn. Po rozsáhlé rekonstrukci byl zámek zpřístupněn veřejnosti.

Podobné příspěvky
Kliknutím se rozbalí popisek příspěvku.

  • Fryštát - zámek KarvináDalší informace

Hodnocení:
neumístěno
Poloha:
260 metrů nad mořem
Bylo zde:
6 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Karviná hlavní nádraží
(vzdálenost od místa: 1.19 km)
Datum: Čas:

Diskuse k místu Fryštát

Pozvání na zámek Fryštát
25.06.2002 11:34

Ingrid Szczypková
Již popáté se v letošní turistické sezoně otevřely brány zámku Fryštát v Karviné, aby uvítaly mnoho zvědavých turistů z domova i ze zahraničí. Zámek Fryštát se nachází v centru Karviné přímo v jejím historickém jádru a je obklopen pěkným zámeckým parkem založeným v roce 1804 v anglickém slohu. Od doby svého zpřístupnění v roce 1997 se zámek stal nejnavštěvovanějším památkovým objektem tohoto druhu ve zdejším regionu Karvinska a Ostravska. Zámecké interiéry jsou vybaveny šlechtickým mobiliářem a uměleckohistorickými sbírkami z období renesenace až počátku 20. století. Jedná se převážně o kmenový fond historického nábytku i sbírek bývalých karvinských zámků Fryštát, Ráj a Solca, který vypovídá o společenském postavení bývalých majitelů zámku a celého panství hraběcího rodu Larisch-Moennich, který patřil k nejbohatším vrstvám aristokracie v monarchii. V letošním roce byla pro návštěvníky připravena některá nová překvapení, například nově instalovaná expozice loveckého a orientálního salonu, doplněný soubor značkového porcelánu, dobové oblečení a další zajímavosti.
Otevírací doba: duben - říjen denně 10 - 17 h (poslední prohlídka v 16 h)
mimo sezonu - po dohodě se správou zámku
Zavírací dny: pondělí a první sobota v měsíci (svatební obřady)
Vstupné: dospělí 40 Kč, důchodci, invalidní obč., studenti a vojáci ZVS 20 Kč, děti do 15 let 15 Kč, děti do 6 let zdarma.
Služby: zajištění přístupu zámecké expozice vozíčkářům.
Kontakt: tel.: 069-631 8382 (59 631 8382)
V objektu se nachízí Zámecká galerie Chagall a Zámecká vinárna.
Parkování na centrálním parkovišti u OD Prior. Vzdálenost od zámku asi 200 m.
Zámek v plném lesku
15.02.2005 10:32

Ingrid Szczypková
Dominantou Karviné a nejvýznamnější památkou je nesporně zámek Fryštát, nacházející se přímo v historickém centru města. Veřejnosti byl zpřístupněn v r. 1997 po náročných rekonstrukcích probíhajících v letech 1994 - 1997.
V září roku 2003 proběhlo v Karviné slavnostní otevření další rekonstruované budovy Lottyhaus, která tvoří vedlejší křídlo zámku Fryštát. Lottyhaus byl k zámku přistavěn koncem 18. století, kdy probíhala celková přestavba tehdy barokního zámku v empírovém slohu. S hlavní budovou zámku, se kterou je propojen prosklenou spojovací chodbou, tvoří Lottyhaus jednotný stavební i architektonický celek. Jeho název je pravděpodobně odvozen podle jména Karoliny, dcery majitele zámku v období přestavby Jana Larische.
Otevřením Lottyhausu došlo k rozšíření stávající expozice zámku s nabídkou sedmnácti stylově zařízených pokojů o dalších 15 místností.
Přízemí Lottyhausu je vyhrazeno stálé expozici českého výtvarného umění 19. století Národní galerie Praha.
Prohlídkové trasy
15.02.2005 10:59

Ingrid Szczypková
Jak probíhají …
Prohlídky zahrnují 3 návštěvnické okruhy. První okruh vede hlavní budovou zámku Fryštát (I.) a další dva okruhy jsou vedeny vedlejší budovou – Lottyhausem (II. a III.).
Prohlídky prvních dvou okruhů (tj. I. a II.) trvají každá cca 55 minut a jsou vedeny pouze s průvodcem. Poslední prohlídka začíná vždy 60 minut před ukončením provozu, tj. v 16,00 hodin. Zahajování prohlídek probíhá v půlhodinových intervalech.
Co můžete vidět …
V průběhu I. a II. okruhu se návštěvníci seznámí s vybavením šlechtických sídel včetně uměleckohistorických sbírek z období 16. až 20. století. Nejvýraznější zastoupení zde mají sbírky a nábytek posledních majitelů zámku, kterými byli Larisch-Mönnichové. Významně je zde zastoupena i ukázka měšťanského bydlení 19. století nacházející se v Lottyhausu.
III. okruh představuje ukázku českého výtvarného umění významných českých umělců 19. století ze sbírky Národní galerie Praha. Nechybí zde díla tak slavných českých jmen jako je Mikoláš Aleš, Václav Brožík, Jaroslav Čermák, Antonín Chittussi, Antonín Machek, Antonín a Josef Mánesovi, Luděk Marold, Julius Mařák, Karel Purkyně, František Ženíšek, Jakub Schikaneder, Antoním Slavíček a další. Určitě stojí zato tuto krásnou expozici navštívit.
Další informace získáte na www.zamek-frystat.cz .

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace