Dřevěný Kostel Svaté Kateřiny v Ostravě - Hrabové

Kostel, Ostravsko
Dřevěný kostel Svaté Kateřiny v Ostravě - Hrabové
Dřevěný kostel Svaté Kateřiny v Ostravě - Hrabové
lupa

Původní dřevěný kostel z poloviny 16. století, v obci Hrabová blízko Ostravy, bohužel, jak se to stavbám podobného typu stává, počátkem dubna r. 2002 lehl popelem. Naštěstí věřící z Hrabové se nemínili smířit se ztrátou tohoto nevšedního svatostánku a již brzy zahájili úsilí o stavbu nové, co nejvíce podobné té původní, která by jim vzpomínky co nejvíce vrátila.

Dřevěný kostel Svaté Kateřiny v Ostravě - Hrabové - pohled z cyklostezky
Dřevěný kostel Svaté Kateřiny v Ostravě - Hrabové - pohled z cyklostezky
lupa

Snaha nebyla marná a už v říjnu r.2004 mohl být nový dřevěný kostel znovu vysvěcen, spolu s novými zvony Klárou a Františkem, neboť starý barokní zvon následky požáru nevydržel a při pádu se rozbil. Kostel teď opět tvoří dominantu obce, ale ne tím, že by se týčil nad obcí na zdaleka viditelném pahorku, spíš je ukryt v místní zástavbě, ale dominantou je díky významu a nevšedností. Kroky řady nejen místních lidí k ní směřují dost často. Nejen stavba , ale její zasazení do okolí působí velice uklidňujícím dojmem a nezaškodí se tam aspoň na chvíli zastavit.

Věžička kostela
Věžička kostela
lupa

Když už tam budeme, jistě nám neunikne kříž umístěný vedle kostela, na přilehlém Trávníku, jenž zároveň slouží jako hřbitov v malém. Kříž je vytvořen symbolicky z dvou původních trámů se shořeného kostela a nutno dodat, že autor tohoto nápadu byl snad Bohem osvícen.

Dřevěný kostel Svaté Kateřiny v Ostravě - Hrabové - pohled ze zahrady
Dřevěný kostel Svaté Kateřiny v Ostravě - Hrabové - pohled ze zahrady
lupa

Kostel se nachází u hlavní silnice Vratimov - Hrabová, jsou tam všude tabulky, takže není jej těžké najít. (u Speciální školy - zelená budova). Pro cyklisty - z cyklostezky Vratimov -Vítkovice (Výškovice) je nejlépe vidět a taky jej nelze přehlédnoutDalší informace

Hodnocení:
neumístěno
Byli zde:
4 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Ostrava-Kunčice
(vzdálenost od místa: 1.81 km)
Datum: Čas:

Diskuse k místu Dřevěný Kostel Svaté Kateřiny v Ostravě - Hrabové

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace