Děkanský kostel sv. Jáchyma v Jáchymově

Kostel, Krušné hory a Podkrušnohoří
lupa

Kostel sv. Jáchyma v Jáchymově byl postaven v letech 1534 – 1540 na strmém svahu v horní části města Jáchymov (St. Joachimsthal). Se stavbou se začalo v pondělí po sv. Trojici (1. června 1534). Práce vedl jáchymovský stavitel Hanuš Kopp za účasti tesařského políra Wolfa Müllera z Ostrova a kameníka Jiřího z Bamberka. Na sv. Kateřinu, v neděli 25. listopadu 1537 nebyl sice kostel ještě úplně dokončený (scházela okna, štítní zdi, strop nebyl zcela pokrytý, střecha byla jen provizorně pobita šindelem, nebyla dokončena věž kostela), avšak to nebránilo tomu, aby se zde sloužila první mše.

lupa

Tato pozdně gotická stavba monumentálních rozměrů byla stavěná jako protestantský chrám pro osmnáctitisícové město. Celkové náklady stavby činily 14 824 zlatých a 8 grošů. V následujících letech byl kostel vybaven vnitřním zařízením a uměleckými předměty. V letech1764-1785 byl kostel rozsáhle upravován (postaveny boční oltáře, přistavěna nová sakristie s hrobkou, vnitřní úpravy kostela).

lupa

Po bitvě na Bílé hoře byl kostel jako protestantský uzavřen, avšak po roce byl vysvěcen jako kostel katolický. Při obrovském požáru města dne 31. března 1873 byl kostel zcela zničen. V letech 1874-1876 byl kostel nově vystavěn v pseudogotickém slohu. Postupovalo se podle návrhu stavitele chrámu sv. Víta v Praze Josefa Mockera a byly použity obvodové konstrukce původního kostela. Po dokončení byl nový kostel vybaven pseudogotickým inventářem navrženým stavitelem K. Fr. Richterem z Johanngeorgstadtu. Během 2. světové války byly odvezeny zvony z kostela sv. Jáchyma, ve věži zbyl jen umíráček a litinový zvon z počátku 20. století. V roce 1992 byly do kostela díky místnímu duchovnímu správci, arciděkanovi Františku Krásenskému, umístěny nové zvony.

lupa

Původně jednolodní renesanční kostel má dnes podobu síňově trojlodního pseudogotického kostela s renesančními detaily o rozměrech 50,5 x 28,5 metrů s pravoúhlým neodsazeným presbytářem otočeným do náměstí a s hlavním osou jdoucí ve směru údolí od severozápadu k jihovýchodu. Kostel je zakrytý mohutnou plechovou sedlovou střechou, která je vysoká 14 metrů (původní výška před požárem byla 9 sáhů, 4 stopy a 6 coulů).

lupa

Osmiboké patro věže se skládá ze dvou dílů. Spodní sahá ke hřebeni střechy kostela a nese ciferníky hodin, horní díl byl po požáru nově vyzděn a složí jako zvonice. Věž je zastřešena hrotitou jehlancovou střechou a je vysoká 56 m (původně 25 sáhů). Stěny věže jsou členěny profilovaným kordonem a hlavní kostelní římsou, jež obíhá věž i spojovací zdi. Horní, osmiboká část věže je členěna gotizujícím kordonem a okapní římsou. Renesanční vstupní portál do věže je umístěn na jižní straně.

lupa

Interiér kostela je také velmi zajímavý a stojí za zhlédnutí. Z původního zařízení zničeného požárem v roce 1873 se dochovalo pouze několik kusů inventáře. Obnova vnitřních prostor kostela byla provedena v pseudogotickém slohu podle návrhu stavitele K. Fr. Richtera z Johanngeorgstadtu.

lupa

Kostel stojí na strmém svahu při pravé straně silnice na Boží dar na náměstí v horní části města Jáchymov. Otevřen v době konání bohoslužeb: neděle od 10.00 hodin a mše v době církevních svátků

Některá ze zajímavých míst, která jsem v okolí Jáchymova navštívil:

- Královská mincovna:http://www.turistika.cz/mista/muzeum-kralovska-mincovna-jachymov

- vyhlídka Dívčí skok:http://www.turistika.cz/mista/vyhlidka-divci-skok-u-mesta-jachymov

- cyklostezka do Jáchymova:http://www.turistika.cz/mista/cyklostezka-horni-zdar-ostrov-jachymov

- areál Eduard:http://www.turistika.cz/mista/jachymov-eduard

- vyhlídka Popovský kříž:http://www.turistika.cz/mista/popovsky-kriz-a-krasna-vyhlidka-do-okoli

- dolní Popovská lípa:http://www.turistika.cz/mista/dolni-popovska-lipa

- zaniklá obec Popov:http://www.turistika.cz/mista/zanikla-obec-popov-a-rozborena-kaplicka

- Popovská hora s křížem a vyhlídkou:http://www.turistika.cz/mista/popovska-hora-s-krizem-a-krasna-vyhlidka-do-okoli

- historický hraniční kámen:http://www.turistika.cz/mista/historicky-hranicni-kamen-v-krusnych-horach

- Klínovec – nejvyšší vrchol Krušných hor:http://www.turistika.cz/mista/28-10-2013-znovuotevreni-rozhledny-na-nejvyssim-vrcholu-krusnych-hor

Blog o dalších navštívených místech a cestách autora článku: http://bubinga.blog.cz/

Podobné příspěvky
Kliknutím se rozbalí popisek příspěvku.

  • Děkanský kostel sv. Jáchyma
  • Kostel sv. Jáchyma
  • Děkanský kostel sv. Jáchyma a sv. AnnyDalší informace

Hodnocení:
neumístěno
Poloha:
732 metrů nad mořem
Bylo zde:
5 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Merklín
(vzdálenost od místa: 6.08 km)
Datum: Čas:

Diskuse k místu Děkanský kostel sv. Jáchyma v Jáchymově

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo