Chřiby (Buchlovské hory): Okruh u Střílek

Pohoří, Střední Morava - Haná




Chřiby (Buchlovské hory): Okruh u Střílek (06/2015)

Chřiby: Barokní hřbitov Střílky z turistické trasy
Chřiby: Barokní hřbitov Střílky z turistické trasy
lupa

Obec Střílky leží ve výběžku kroměřížského okresu pod pohořím Chřiby, pro které je běžně zaužívaný název Buchlovské hory. Zalesněné kopce se směrem od obce zvedají do výšky 500 - 550 m n. m. a tato část pohoří rozhodně není přelidněná. Krása listnatých lesů zde nejvíce vynikne brzy na jaře, kdy se začínají ukazovat světle zelené lístky buků a habrů, a pak samozřejmě na podzim, kdy jsou tady lesy tak barevné.





Střílky: Barokní hřbitov
Střílky: Barokní hřbitov
lupa

Obec Střílky vytvořila ve svém blízkém okolí naučnou stezku, ke které vydala leták s plánkem a popisem jednotlivých zastavení. Tato trasa se zatím neobjevila v turistických mapách, ale v terénu je vyznačena tabulkami a šipkami. Plánek dostanete ve Střílkách v budce u hřbitova, kde okružní trasa začíná a také končí. V budce měla službu paní, která, jak řekl můj přítel, "pro obec udělá víc než kdokoliv jiný".

Střílky: Barokní hřbitov
Střílky: Barokní hřbitov
lupa

Barokní hřbitov ve Střílkách, tak to je naprostá rarita, kterou nikde jinde neuvidíte. Podrobně si o něm můžete přečíst na webových stránkách obce. Hřbitov se nachází přímo ve vesnici, jakoby na navezené terase, kterou drží mohutné obvodové zdi. Na parapetu těchto zdí jsou rozmístěny pískovcové sochy, každá z nich má svou symboliku. Na hřbitov se vchází oboustranným schodištěm. Prostoru vévodí velká kaple z pískovcových kvádrů a šindelovou střechou, pod níž je krypta majitelů stříleckého panství.

Střílky: Pohled z barokního hřbitova
Střílky: Pohled z barokního hřbitova
lupa

Střílecký barokní hřbitov se dochoval v původním stavu a stále plní svou funkci. Jeho majitelem je obec Střílky. V roce 2001 bohužel někdo ze hřbitova ukradl deset barokních soch, které se do dnešního dne nenašly..... Tyto sochy později nahradily jejich kopie.

Střílky: Kostel
Střílky: Kostel
lupa

O hřbitov se stará občanské sdružení Za záchranu hřbitova ve Střílkách, které je vděčné za jakoukoliv pomoc při záchraně památky. V roce 2010 byl hřbitov konečně vyhlášen národní kulturní památkou a postupně se opravuje. Stále je na něm ale vidět nedostatek financí, které by byly pro opravu potřeba.

Chřiby: Okruh u Střílek - mapa
Chřiby: Okruh u Střílek - mapa
lupa

Od hřbitova jdeme po zelené turistické značce směrem ke kopcům. Na konci obce si někdo buduje opěrnou zeď z velkých kamenů kolem asfaltové cesty až k bývalému lomu, ve kterém má postavený dům. Turistická trasa jde po této soukromé cestě (zatím). Jednoznačně kýč, zvláště po prohlídce hřbitova z 18. století. Od lomu pokračuje zelená značka dále do kopce a naučná stezka se z ní jen na chvíli odloučí k Čertovým kamenům.

Chřiby: Zřícenina Stříleckého hradu
Chřiby: Zřícenina Stříleckého hradu
lupa

Čertovy kameny jsou tři pískovcové útvary ukryté v lese. Je tu informační tabule s údaji o jejich geologii. Podobné kameny jsou v Chřibech poměrně časté a jsou ozdobou zdejších lesů. Od Čertových kamenů se vracíme na zelenou trasu a přicházíme k rozcestí U Zeleného obrázku. A opravdu je tady svatý obrázek pověšený na stromě. Jsme ve výšce 502 m n. m. Odbočka ke zřícenině hradu Střílky je odtud už jen 0,5 km a jde se dále po modré turistické značce.

Chřiby: Zřícenina Stříleckého hradu
Chřiby: Zřícenina Stříleckého hradu
lupa

Střílecký hrad pochází z druhé poloviny 13. století. Je doloženo, že již počátkem 16. století byl pustý a v období třicetileté války byl úmyslně rozbořen, aby se zde zabránilo usazení švédského vojska. Z hradu tady zbyly jen zbytky kamenného zdiva, které jsou nyní zakonzervovány. Z nadmořské výšky 551 m je pěkný pohled do krajiny přes kmeny vzrostlých stromů, které zde naštěstí netvoří neprůhlednou zástěnu. U hradu je naučná tabule s vyobrazením původní podoby hradu.

Chřiby: Ctiborův dub
Chřiby: Ctiborův dub
lupa

Od zříceniny hradu scházíme stejnou cestou na modrou a pokračujeme dál k torzu prastarého stromu s názvem Ctiborův dub, jehož stáří je odhadováno na 500 let. V lese tady tiše stojí začernalý pahýl kdysi obrovského stromu, pod kterým leží další zbytky kmene. Ke zkáze tohoto obra přispěli také místní kluci, kteří jej někdy ve 40-tých letech 20. století zapálili. Torzo stromu je chráněno jako památný strom.

Chřiby: Ctiborův dub
Chřiby: Ctiborův dub
lupa

Od dubu se vracíme zpět po stejné cestě, až narazíme na tabulku s označením naučné stezky, na kterou odbočujeme vpravo dolů z kopce po lesní cestě. Tato trasa už není značena běžným turistickým značením. Přicházíme k lesní Studánce pod hradem. Voda vytéká zpod skály a teče nejprve dřevěným korýtkem a posléze přírodním korytem. Naučná tabule informuje o mikroskopických i větších obyvatelích vodního prostředí z živočišné říše. Od studánky už scházíme zpět do obce a ke vzácnému hřbitovu, kde poblíž parkujeme auto.

Naše další výlety do Buchlovských hor:

Chřiby (Buchlovské hory): z Buchlova na Zikmundov a zpět



Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Poloha:
551 metrů nad mořem
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Brankovice
(vzdálenost od místa: 6.43 km)
Datum: Čas:

Diskuse k místu Chřiby (Buchlovské hory): Okruh u Střílek

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace