Buchlovice – Farní kostel sv. Martina

Kostel, Slovácko
lupa

Buchlovická farnost s kostelem sv. Martina vznikla patrně již ve 13. století. Podací neboli patronátní právo ke kostelu patřilo zprvu místním zemanům a vladykům, od roku 1540 pak majitelům buchlovského panství. První zpráva o tomto právu je doložena roku 1398.

Nynější raně barokní kostel byl vystavěn v letech 1640 – 1643. Stavitelem byl Milota ze Zástřizl. Kostel byl vybudován na místě staršího chrámu, vzpomínaného již roku 1391.

lupa

Původně se jednalo o jednolodní stavbu s valenou klenbou a pasy. Tato byla v letech 1921 – 1922 proložena příčnou lodí od uherskohradišťského architekta Dominika Feye. Hranolová věž v západním průčelí má novější cibulovou střechu s původně šindelovou Lucernou z roku 1806, která je dnes pokryta měděným plechem.

lupa

Vnitřní zařízení kostela je z barokního období i doby pozdější. Hlavní oltář je doplněn zajímavou kopií obrazu sv. Martina malíře Van Dycka od malíře Karla Žádníka. Boční oltáře Panny Marie a Jana Nepomuckého zhotovil brněnský řezbář Ondřej Schweigl. Soubor jedenácti Raabových obrazů byl zakoupen ze zrušeného velehradského kláštera.

lupa

Do zdí chrámové lodě je zasazeno sedm náhrobků, které nesou znaky Zástřizlů a Petřvaldů. Náhrobky pocházejí z kaple sv. Alžběty. Kostelní věž má čtyři zvony, které pocházejí z let 1519, 1680, 1686 a 1754. Oprava vnějších a vnitřních prostor kostela proběhla v nedávných letech.

lupa

V bezprostřední blízkosti kostela se nachází fara, která byla postavena ve stylu venkovského baroka v sedmdesátých letech 17. století. Později k ní přibyly v zadním traktu hospodářské budovy s dvorem. Až do konce čtyřicátých let 20. století v ní žil kněz a často i dva kaplani. Nejznámějším zdejším knězem byl malíř a grafik Arnošt Hrabal, jehož práce opěvují krásu zdejší krajiny.

lupa

Objekt farního kostela doplňují monumentální plastiky světců sv. Petra a Pavla z roku 1748 od sochaře Ondřeje Zahnera. Sochy byly původně vytvořeny pro niky barokní fasády katedrály sv. Petra a Pavla v Brně.

Nápis na čelní straně obou soch na soklu:

Sv. Petr: R.S.R.ICD.E.E.SCHRATTENBACH P.FE.R.I.FECI

Sv. Pavel: RS.R.ICD.E.SCHRATTENBACH P.FERI.FECT

Nedaleko kostela doporučuji navštívit krásný zámek a park: http://www.turistika.cz/mista/zamek-buchlovice-barokni-terasovita-zahrada-a-anglicky-park

Blog o dalších navštívených místech a cestách autora článku: http://bubinga.blog.cz/

Podobné příspěvky
Kliknutím se rozbalí popisek příspěvku.

  • Buchlovice - kostel sv. MartinaDalší informace

Hodnocení:
neumístěno
Poloha:
263 metrů nad mořem
Bylo zde:
8 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Kostelany nad Moravou
(vzdálenost od místa: 5.77 km)
Datum: Čas:

Diskuse k místu Buchlovice – Farní kostel sv. Martina

22.06.2013 14:09
zámecký park nádherný

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace