Beroun - kostel Zvěstování Panny Marie

Kostel, Brdy
takto vidí kostel ten, kdo jde (jede) Plzeňskou ulicí z centra
takto vidí kostel ten, kdo jde (jede) Plzeňskou ulicí z centra
lupa

Královské město Beroun založil roku 1295 král Václav II. na místě staré osady u brodu přes Berounku (tehdy Mže). S historií města je od počátku spojen farní kostel sv. Jakuba Většího. Druhý kostel ve městě - kostel Zvěstování Panny Marie - byl postaven roku 1525 u morového hřbitova asi 500 metrů jihozápadně od centra města za hradbami. Protože byl postaven za branou, říkalo se mu "Zábranský".

socha u kostela (sv. Jan Nepomucký?)
socha u kostela (sv. Jan Nepomucký?)
lupa

Kostel je jednolodní obdélný se skosenými nárožími a zúženým, trojboce uzavřeným presbytářem. Po stranách presbytáře je dvojice sakristií s oratořemi v patře. V západním průčelí stojí vysoká hranolová věž, pod kterou je hlavní vchod do kostela.

severní strana
severní strana
lupa

Původní kostel byl bez věže a roku 1566 byla k němu přistavěna dřevěná zvonice. Během třicetileté války byl kostel dosti poničen a neopravoval se. První velká přestavba proběhla v letech 1738 – 1744, kdy byl chrám barokně přestavěn. Dřevěná zvonice byla pro sešlost odstraněna v roce 1813. Když v roce 1773 přišli do Berouna piaristé a otevřeli zde svou kolej (v letech 1785 - 1787 ji navštěvoval i slavný buditel Josef Jungmann), sloužili v kostele denně bohoslužby. A to až do roku 1870, kdy z města odešli. Po odchodu piaristů jako nevyužívaný začal kostel chátrat. V letech 1875 – 1876 byl opraven a dostal dnešní věž. Poslední velké renovace kostela proběhly ve 20. století - 1923 a 1994.

náhrobek v kostelní zdi
náhrobek v kostelní zdi
lupa

Z vnitřního vybavení zaujme barokní oltář z let 1744 - 1745 s vysokou oltářní stěnou od pražského řezbáře Ferdinanda Ublakera, obrazy sv. Martina a sv. Vojtěcha od pražského malíře Františka Barbieriho. Rokoková kazatelna je z roku 1756 s reliéfy Nanebevzetí a Beránka božího a varhany z roku 1744, které sestavil německý varhanář Johann Ferdinand Schwabel.

Některé údaje píší, že původní kostel byl dřevěný a v letech 1738 - 1744 byl postaven úplně nový zděný. Někdo zase píše, že šlo o barokní přestavbu a dřevěná byla zvonice.

kostelní věž od severozápadu
kostelní věž od severozápadu
lupa

Hřbitov u kostela byl uzavřen v roce 1904, v roce 1963 byl přeměněn na park. Zajímavá je hřbitovní brána ze druhé třetiny 18. století. Na hřbitově postavili kostnici, která je někdy označovaná jako "Morová kaple". V její přední části a na vnější zdi kostela jsou náhrobní desky ze 16. a počátku 17. století.

kříž a báně na věži
kříž a báně na věži
lupa

Začátkem 21. století byl kostel propůjčen k bohoslužbám pravoslavné církvi. Na rozhraní lódě a presbytáře byl instalován ikonostas. Pro pravoslavnou církev jde o kostel Zvěstování Přesvaté Bohorodice. Bohoslužby se zde konají každou neděli a ve svátky v 9:30 h.Další informace

neumístěno
Poloha:
235 metrů nad mořem
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Beroun
(vzdálenost od místa: 0.92 km)
Datum: Čas:

Diskuse k místu Beroun - kostel Zvěstování Panny Marie

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace