Batelov - městys

Městečko, Českomoravská Vrchovina
Batelov je městys, který najdete jihovýchodním směrem od Jihlavy. Městysem protéká řeka Jihlava, přímo na ní byl založen zámecký rybník. Městysem vede železnice.

První zmínka je z r. 1279, kdy se o něm píše jako o vsi. Pravděpodobně pozůstatky této vsi byli objeveny na dně Pilského rybníka na jižním okraji městyse.

Na místě středověké tvrze byl v 17. století postaven pozdně renesanční zámek, nyní je v soukromém vlastnictví, veřejnosti není přístupný.

V r. 1755 se začal stavět barokní kostel sv. Petra a Pavla. Do současné podoby byl dostavěn až ve 40. letech 19.století.

lupa

Západně od Batelova se nachází židovský hřbitov s náhrobky ze 16. a17. století. Synagogu zde postavili v r. 1794, od r. 1850 měla zdejší židovská obec i svého rabína. Nyní tam sídlí svaz zahrádkářů, původní vybavení se tam již nenachází. Na náměstí se dochovaly původní domy židovského gheta.

V Batelově za studentských let krátce žil J. H. Borovský, projížděl tudy i na své cestě do vyhnanství do Brixenu.

My jsme Batelovem jen projížděli a zastavili se zde vlastně jen proto, že nás zaujal tak mohutný kostel se dvěma věžemi v tak malém městečku. Bohužel o ostatních památkách jsme se dozvěděli až později. Ale i tak jsme byli spokojeni. Zaujalo nás i poměrně dlouhé a úzké náměstí.Další informace

neumístěno
Poloha:
553 metrů nad mořem
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Batelov
(vzdálenost od místa: 0.61 km)
Datum: Čas:

Diskuse k místu Batelov - městys

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace