Areál opevnění Darkovičky

Pevnost, opevnění, Ostravsko
Darkovičky
Darkovičky
lupa

Česko – polské pohraničí je lemované řadou opevnění, která byla vybudována v předválečném období. Mnoho z nich je ukryto a oficiálně nepřístupno. Mezi ty známější patří pěchotní bunkry v areálu opevnění Darkovičky. Místo se nachází nedaleko města Hlučín a dostaneme se k němu po silnici č. 469 směr Hlučín – Hať.

Darkovičky
Darkovičky
lupa

Opevnění sestává z čtyř pevnostních objektů, a to pěchotní sruby MO-S 18 "Obora", MO-S 19 "Alej", MO-S 20 "Orel" a vložený lehký objekt vz. 37 A-140 Z. Pěchotní sruby byly budovány v rámci 3. stavebního pod úseku Hlučín. Pod úsek zahrnoval celkem 10 pěchotních srubů (MO-S 17 - 26).

Darkovičky
Darkovičky
lupa

Srub MO-S 18 je jednostranný levo Křídly objekt, jedno zvonový ve II. odolnosti (stěny 100 - 225 cm, strop 200 cm). Hlavni výzbroj tvořil 4 cm protitankový kanón vz. 36, který byl spřažený s těžkým kulometem vz. 37 a dvojče těžkých kulometů vz. 37. Týl objektu a hlavní zbraně chránila palba dvou lehkých kulometů vz. 26.

Darkovičky
Darkovičky
lupa

Sousední srub MO-S 19 je oboustranný dvoukřídlý objekt, vybudovaný ve III. odolnosti (stěny 125 - 275 cm, strop 250 cm). Srub má dva pancéřové zvony a jednu kopuli pro kosou palbu. Do výzbroje pevnosti patřily dvě zbraně L1 a dvě zbraně M. Jedna se nacházela v pravě střelecké místnosti a v pancéřové kopuli. Týl objektu a hlavní výzbroj chrání čtyři střílny. Zvon typu AJN byl instalován v levém ochranném křídle, byl tří střílnový, druhý umístěny vpravo čtyř střílnový. Kopule měla jednu střílnu.

Darkovičky
Darkovičky
lupa

Nejzajímavější z trojice srubů je srub MO-S20. Pěchotní srub byl součástí plánované dělostřelecké tvrze "U Orla" (někdy se uvádí Orel), její výstavba měla být realizována v pozdějších etapách. Zabezpečoval tak celistvost pevnostní linie v místě budoucí tvrze. Jde o robustní oboustranný dvoukřídlý objekt, postavený ve IV. odolnosti (stěny 125 - 350 cm, strop 350 cm). Vstup do objektu je řešen jako u běžných samostatných pěchotních objektů, pozdější napojeni na podzemní tvrzový systém měla zajistit vybetonována 25 m hluboká výtahová šachta s obvodovým schodištěm. V pravé i levé části objektu byla střelecká místnost vybavena zbraněmi L1 a zbraň M. Týl a vstup do srubu jakož i střílny hlavních zbraní chrání čtyři zbraně N v ochranných střílnách. Srub je osazeny třemi pancéřovými zvony, z nichž dva byly typu AJN (levý tří- a pravý čtyř střílnový), s odolností W (stěny 300 mm) a o hmotnosti přes 52 tuny. Třetí zvon byl pak typu AJP s hmotností přes 50 tun.
Objekt byl velmi dobře vybaven rozvody vody, elektroinstalace a systémem ventilace. Výrobu elektrické energie zajišťovaly dieselagregáty. Byly zde zásoby potravin a munice.

Stejně jako všechny pevnosti, museli je obránci opustit bez boje. Během okupace pak byly objekty silně devastovány vytržením pancéřových věží a střílen hlavních zbraní.

Objekt v současné době přístupen veřejnosti. Prohlídky probíhají s průvodcem. Nachází se zde expozice Slezského muzea http://www.szmo.cz/rubrika/41/expozicni-arealy/areal-cs-opevneni-hlucin-darkovicky.html

V období duben - říjen je otevřeno každý čtvrtek a pátek od 9 do 15.30 hod. v sobotu, neděli a svátky je otevírací doba prodloužena od 11 do 17 hod.Další informace

Hodnocení:
1184. místo
WWW:
Bylo zde:
17 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Hlučín
(vzdálenost od místa: 3.28 km)
Datum: Čas:

Diskuse k místu Areál opevnění Darkovičky

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace