Levočské vrchy

Více než 30.000 míst, přehledně na mapě
turistické mapy s výlety, památkami, akcemi i fotografiemi
Změna oblasti

Vybrat na mapě
Nastavit aktuální polohu

Mapa oblasti

Ubytovaní v oblasti

Popis oblasti


Umístění
Toto rozsáhlé hornaté území leží východně od tatranského masivu. Celková rozloha území patřícího k nižším pohořím tatranské oblasti je asi 71400 ha. Tato hornatá oblast s nadmořskou výškou 460-1289 m leží severně od Hornádské kotliny. Ze západu a severu je ohraničená údolím řeky Poprad, z východu řekou Torysou a masivem Čergova.


Charakteristika


Levočské vrchy jsou typické svou mohutností a těžší přístupností. Z masivního hřbetu s nejvyšší Čiernou horou (1289 m n.m.) vybíhají na všechny strany mohutné výbežky oddělené hlubokými dolinami. Konfiguraci terénu ovlivňuje geologická stavba pohoří ? pískovce, břidlice, slepence a brekcie. Kopce jsou pokryté kompaktními smrkovými lesy s příměsí jedle. Méně se vyskytují lesy smíšené. Na vrcholech překvapí krása horských luk.


Nepřístupná území


Velká část Levočských vrchů je součástí vojenského výcvikového prostoru Kežmarok. Z toho důvodu je podstatná část území návštěvníkům nepřístupná.


Příroda


Území Levočských vrchů je významné z hlediska výskytu horských a lesních druhů ptactva. Hnízdí zde např. čáp černý, orel skalní, orel křiklavý, chřástal polní, tetřívek obecný, datlík tříprstý, kos horský ? kolohřivý, sýkora parukářka.


Turistika


Levočské vrchy jsou poměrně malebnými vrchy, nicméně z výše uvedených důvodů se turisticky využívají jen okrajové části území. K zajímavým a turisticky významným oblastem patří město Levoča a jeho okolí. Oblast Levoče byla osídlená již v době kamenné, nejstarší písemné zmínky jsou z roku 1249. Tomu odpovídají i památky, které lákají k návštěvě. Dalším turistickým centrem je město Kežmarok zaujímající strategickou polohu na řece Poprad (nástupní místo k výletům nejen do oblasti Levočských vrchů, ale i Belánských Tater, Pienin nebo Slovenského ráje). Pokud chceme zajímavosti v oblasti popsat co nejvýstižněji, nelze se nezmínit o Spišském Podhradí, obcí nad níž se nachází Spišský hrad, unikátní ukázka mistrovského umění stavitelů hradeb a opevnění z 12.století. Tato lokalita je sice již mimo oblast Levočských vrchů, ale její hraniční poloha s oblastí a fakt, že hrad s rozlohou kolem čtyř hektarů patří k největším hradům ve střední Evropě, jistě stojí za zmínku (a případnou návštěvu).


Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace