Turistický region Braniborsko – centrum kultury za branami metropole

Články, Německo
(c) TMB Fotoarchiv T. Klaeber
(c) TMB Fotoarchiv T. Klaeber
lupa

Německá spolková země Braniborsko, která obklopuje metropoli Berlín, patří k dynamicky se rozvíjejícím destinacím. V posledních letech si zdejší příroda, v níž prim hraje vodní živel, našla mnoho příznivců – aktivní odpočinek u Lužických jezer nebo projížďky na loďkách tajemným Spreewaldem jsou jen zlomkem toho, co region nabízí. I když by to mnozí za branami hlavního města nečekali, v Braniborsku si přijdou na své i milovníci kultury. Na co se mohou letos těšit?

Nové muzeum impresionismu i umění bývalé NDR

(c) Stefan Gloede
(c) Stefan Gloede
lupa

Už koncem měsíce se bude moci Postupim, hlavní město Braniborska, pochlubit novým lákadlem. Třiadvacátého ledna bude slavnostně otevřeno nové muzeum – Museum Barberini. Budova stejnojmenného paláce pochází z 18. století, během druhé světové války ale byla téměř zničena. Nyní se návštěvníci města mohou kochat pohledem na obnovenou historickou fasádu tohoto paláce, jenž se nachází na náměstí Alter Markt. Uvnitř pak čeká na ploše 2 200 metrů čtverečních sbírka impresionistického umění nadace Hasso-Plattner-Stiftung. Současně zde bude prezentováno také umění z doby NDR či díla, která vznikla po pádu Berlínské zdi. Díky mezinárodní spolupráci s dalšími institucemi se zde budou také pravidelně konat různě tematicky zaměřené výstavy. Stálá expozice mimoto využívá mediální koncept, díky němuž bude návštěva muzea zajímavá i pro děti a mládež.

Stopy reformace v Braniborsku

Mühlberg Museum (c) TMB Fotoarchiv Lehmann
Mühlberg Museum (c) TMB Fotoarchiv Lehmann
lupa

Celé Německo si letos připomíná 500 let od počátků reformace církve, jakožto událost, která se nesmazatelně zapsala do světových dějin. Ačkoli slavný kazatel Marin Luther, jenž stál za vznikem této nové církve, osobně Braniborsko nenavštívil, i tady se najdou historicky významná místa, která s tímto procesem souvisejí. Proto v letošním roce narazíme v braniborských městech a muzeích na řadu výstav připomínajících tuto pětisetletou historii.

Výstavy související s 500. výročí reformace

  • Jüteborg: Výstava s názvem „Tetzel – odpustky – očistec“ tematizuje konflikt mezi Lutherem a dominikánským kazatelem Johannem Tetzelem, velkým kritikem Lutherových 95 tezí. Více informací zde www.jueterbog.eu/seite/290057/lutherdekade-in-j%C3%BCterbog.html
  • Brandenburg an der Havel: Zdejší katedrála zpřístupní od května do října 2017 výstavu věnovanou vlivu reformace na proměnu výzdoby kostelů a liturgie. Více informací zde www.dom-brandenburg.de/en/museum/
  • Mühlberg: Místní muzeum se věnuje bitvě z roku 1547, při níž se utkalo katolické vojsko císaře Karla V. a protestantské jednotky kurfiřta Johanna Friedricha I., která měla zásadní vliv na reformační hnutí v Braniborsku. Více informací zde www.luther2017.de/kr/erleben/an-orten/museum-muehlberg-1547

Hrabě Pückler – slavný zahradní architekt

Seepyramide Branitz (c) TMB Fotoarchiv Boettcher
Seepyramide Branitz (c) TMB Fotoarchiv Boettcher
lupa

V postupimské čtvrti Babelsberg se kromě filmových studií vyplatí navštívit i další atrakce: Od 29. dubna do 15. října bude v restaurovaném zámku v Babelsbergu probíhat výstava věnovaná hraběti Hermannu von Pückler, který se do dějin umění zapsal jako výtečný zahradní architekt a spisovatel. Kromě toho byl také na svou dobu úspěšným podnikatelem. Za vidění stojí pochopitelně i zámecký park, který kdysi vytvořil právě hrabě von Pückler spolu s kolegou a zároveň konkurentem Josephem Lenne, taktéž zručným zahradním architektem.

Hudba v Sanssouci

(c) Ulrike Henning
(c) Ulrike Henning
lupa

Na přelomu jara a léta se mohou milovníci klasické hudby vydat do Postupimi na festival, jenž se odehrává v překrásném prostředí zámeckého areálu Sanssouci (památka UNESCO). V termínu od 9. do 25. června 2017 se bude konat již 63. ročník festivalu Musikfestspiele Potsdam Sanssouci, v jehož popředí tentokrát stanou čtyři živly: oheň, voda, země a vzduch. Ty budou tématem všech více než šedesáti klasickýchkoncertů, oper, či koncertů pod širým nebem.

Festival středoevropských filmů v Chotěbuzi

(c) Goethe
(c) Goethe
lupa

Na podzim se do braniborské Chotěbuze (německy Cottbus) sjedou filmaři a filmoví nadšenci ze střední a východní Evropy u příležitosti 27. ročníku zdejšího filmového festivalu. Nejlepším snímkům třech soutěžních kategorií budou slavnostně předány ceny, zatímco v kinosálech budou promítány filmy známých i nadějných mladých filmařů regionu. Mezinárodní porota bude vybírat v kategorii celovečerních hraných filmů, krátkých filmů a německo-česko-polské soutěžní kategorii pro filmaře do 18 let. Připraveno bude celkem 18 cen, k nimž náleží i finanční odměna (celkem se bude rozdělovat 70 000 Euro). Za mimořádný výkon pak dostane nejlepší režisér, herec či herečka ručně vyráběnou skleněnou sošku zvanou Lubina.

Užitečné odkazy

Více informací o muzeu Barberini v Postupimi najdete zde museum-barberini.com/?lang=en

Vše o tématu 500. výročí reformace hledejte na www.luther2017.de/en/2017

Program hudebního festivalu v Postupimi naleznete na adrese www.musikfestspiele-potsdam.de/en/preview/topic-2017.html

O filmovém festivalu v Chotěbuzi se dočtete na www.filmfestivalcottbus.de/en

Další turistické tipy a zajímavosti z Braniborska najdete na www.brandenburg-tourism.com

K cestám po Německu se můžete dále inspirovat také na www.germany.travel.

Diskuse ke článku Turistický region Braniborsko – centrum kultury za branami metropole

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace