Travel tipy Německé turistické centrály 2013

Články, Svět
MĚSTA A KULTURA

lupa

Výstava ve Frankfurtu „Světové dědictví UNESCO – cesta Německem“
Německé muzeum architektury, DAM, se vydává na cestu po Německu. Výstava, “Světové dědictví UNESCO. Cesta Německem” bude ve Frankfurtu nad Mohanem otevřena již 5. února 2013. Až do 26. května 2013 zde budou k vidění fotografie, modely a obrazy 37 německých atraktivit. Návštěvníci se tak mohou ponořit do památek světového dědictví UNESCO, kterému dominují kostely, kláštery, zámky, hrady, zahrady, překrásné přírodní krajiny a historická městečka. Mezi nimi se nachází i markraběcí Operní dům v Bayreuthu, který byl dokončen na objednávku pruské markraběnky Vilemíny v roce 1748. Velký kulturní význam mají také radnice a Rollandova socha nacházející se v Brémách, neboť jsou dokladem vzniku a existence Hansy. Tato hesenská výstava dokumentuje jedinečnou architekturu památek světového dědictví UNESCO, a zároveň informuje o jejich nezanedbatelném kulturním významu.

lupa

Christův projekt – plynojem v Oberhausenu
Prezentace v Oberhausenu: Christo nechá od 16. března do 30. prosince 2013 okolo Oberhausenského plynojemu postavit pětitunový vzduchový obal. Bulharský umělec, který již jednou zcela zahalil berlínský Reichstag, zahalí tuto industriální památku Sevrního Porýní Vestfálska do velkého „Big Air Package“. Tento obal bude Christo zhotovovat s pomocí světelně propustného materiálu a 4.500 metrů lan. Se svými téměř 90 metry pak tento symbol města téměř kompletně zabalí. Návštěvníci si tak budou moci díky přechodovým komorám tuto atraktivitu prohlédnout i zevnitř. V posledním poschodí budovy se nachází výstava obrazů fotografa Wolfganga Volze, stejně jako filmy a návrhy významných projektů Christa a jeho zesnulé manželky Jeanne-Claude, jež tyto dvě významné osobnosti připomínají. Mezi nimi i umělecký kousek „The Wall“, 26 metrů vysoká zeď z olejových sudů, která zde v plynojemu stála v roce 1999 a přilákala okolo 390.000 návštěvníků.

lupa

Současné taneční umění na festivalu - Schrit_tmacher - v Cáchách
Pohyb ve všech svých podobách: „Just dance“ tak zní motto 18. ročníku tanečního festivalu „Schrit_tmacher“. Od 21. února do 20. března 2013 přesvědčí sóloví tanečníci i sbory každého návštěvníka továrny Stahlbau Strang v Cáchách a divadla Heerlen o tom, že jim tanec koluje v krvi. Tanečníci pocházejí z Nizozemí, Británie, USA, Francie, Španělska a poprvé také z Maďarska a Korei.
Taneční skupina Sungsoo Ahn Pick-up Group z Korei se představí 5. a 6. března 2013 s vystoupením „Rose“, poctou Strawinského „Sacre du prontemps“. Od 8. do 10. března 2013 pak předvede maďarská taneční skupina Éva Duda jedinečnou choreografii „overDOSE“. Místa konání v Severním Porýní Vestfálsku uspořádají kromě „dance meets film“, také program a mnoho zajímavých workshopů. V loňském roce navštívilo tento festival více než 10.000 návštěvníků.

VOLNÝ ČAS A ODPOČINEK

lupa

Mezinárodní zahradnická výstava v Hamburku
80 zahrad světa: tak zní motto letošní mezinárodní zahradnické výstavy, kterou mohou zájemci navštívit od 26. dubna do 13. října 2013 v hamburském Wilhelmsburgu. Na ploše zhruba 140 fotbalových hřišť prezentují vystavovatelé umělecká a kreativní květinová a rostlinná aranžmá: Územní plánovači a zahradní architekti společně vytvořili 80 zahrad, které představují cizokrajné světy. Návštěvníci tak mohou navštívit 7 tematických světů: začít mohou ve světě přístavů, pokračovat přes svět náboženství až po svět kontinentů. O zábavu se postará zhruba 8000 koncertů a jiných kulturních a společenských akcí. Aktivní odpočinek návštěvníci objeví ve visuté zahradě, horolezecké hale a na koupališti. Mladší návštěvníci jistě ocení skate park. Jednokolejná trať navíc povede v délce 3,4 km a sedmimetrové výšce kvetoucí krajinou. Organizátoři počítají s asi 2,5 miliony návštěvníky.

lupa

Mistrovství v bobování na „kožených bobech“
Kdo brzdí, prohrává: jedním z nejkurióznějších mistrovství je zcela určitě mistrovství v bobování na kožených bobech. Zimní mistrovství v této kategorii vypukne 10. února 2013 v saském Sehmatalu. Původně je tento originální způsob pohybu spjat s historií hornictví. Tehdy se horníci klouzali na kmeni stromu do dolů. Své kalhoty pro ochranu pokryli vrstvou kůže – tzv. „Archleder“.
Pravidla jsou jednoduchá. Na zmiňovaných „Archleder“ vyráží čtyři soupeři ve svých drahách po trati dolů. Dva nejrychlejší postupují do dalšího kola. Ve finále se pak proti sobě postaví čtyři nejlepší „bobisté“ ze všech postupových kol. V předchozím roce se soutěže zúčastnilo na 70 borců, které přitom povzbuzovalo několik stovek diváků.

lupa

Secesní výstava v městském muzeu v Jeně
Mezinárodní kouzlo v městském muzeu v durynské Jeně: „Jugendstilträume“, tak se nazývá dvojitá výstava prací známého secesního umělce Henryho van de Velde a dalších umělců z Paříže, Vídně a Petrohradu. K těmto umělcům patří bezpochyby Peter Behrens, Joseph Maria Olbrich a Peter Carl Fabergé. Od 24. května do 1. září 2013 mohou návštěvníci obdivovat sbírku umění a vydat se na návštěvu do dob mezi léty 1885 a 1914. K vidění budou vázy z kovů a keramiky, stejně jako příbory a jiné dekorační umělecké předměty.
V druhé části výstavy v Jeně budou vystaveny obrazy a nákresy Anny Romstedt a Geogra Kötsche, žáků proslulého Henryho van de Velde. Tento renesanční umělec je považován za předchůdce uměleckého směru Bauhaus a průkopníka moderny. On sám navrhoval např. nábytek, vnitřní zařízení, oblečení, příbory, porcelán a látky.

Městské umění v bývalé železárně Völklinger Hütte
Ze stezky přímo do centra umění a průmyslové kultury: městské umění je salonní. Bývalé železárny Völklinger Hütte věnují street artu vlastní výstavu konající se v sárském Völklingenu nazvanou „Urban Art Biennale“. Svá díla prezentují evropští a američtí umělci v Möllerhalle na výstavní ploše 10.000 čtverečních metrů. Od 24. března do 2. listopadu 2013 mohou navíc návštěvníci obdivovat graffiti obrazy provedené na lněných plátnech a jiné umělecké výtvory. V roce 2011 při předchozí výstavě „Urban Art – Graffiti 21“ navštívilo bývalou železárnu Völklinger Hütte, která je od roku 1994 součástí světového dědictví UNESCO, více než 57.000 milovníků umění a kultury. Tato památka totiž představuje jedinou zcela zachovalou stavbu železářského a ocelářského průmyslu, jejíž činnost byla zastavena v roce 1986.

Více na www.nemecko.travelDiskuse ke článku Travel tipy Německé turistické centrály 2013

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace