Norimberk žije historií i modernou

Články, Německo
(c) Uwe Niklas
(c) Uwe Niklas
lupa

Když se řekne Norimberk, jednomu se možná vybaví klobásky, perníky a vánoční trhy, jinému zas pohnutá historie, nebo třeba malíř Albrecht Dürer. Jakou má Norimberk vlastně image? Ve skutečnosti je to pestrá mozaika typická pro významné a zároveň pohostinné metropole, jakou Norimberk bezesporu je.

Město na úrovni

(c) Birgit Fuder
(c) Birgit Fuder
lupa

Každodenní život se v Norimberku točí okolo moderních branží a inovací, vědy a výzkumu na místních vysokých školách a vědeckých institutech, hospodářství a tak dále. Zároveň je tu ale prostor pro kulturu, kterou zajišťují nejen četné kulturní akce, ale také rozmanité expozice muzeí. O vysokou míru životní úrovně se starají také mnohé příkladné sociální projekty. Díky tomu se vysoká kvalita života v této půlmilionové metropoli projevuje i v celosvětových anketách. Kromě lidí se tu přitom v působivé harmonii snoubí historie s modernou.

Norimberk jako jedno velké muzeum

(c) Uwe Niklas
(c) Uwe Niklas
lupa

Historie v Norimberku ožívá doslova na každém kroku. Vydat se lze například do domu Albrechta Dürera, kde slavný malíř, norimberský rodák, žil i tvořil. Historie s modernou se pak snoubí zejména v místních významných muzeích, kterými jsou Germanisches Nationalmuseum a Neues Museum. První jmenované má ve své expozici největší sbírku uměleckých děl a kulturních statků z německojazyčného prostoru. Druhé naopak představuje svou sbírkou designu cestu, jíž se může ubírat moderní budoucnost.

Město hudby

(c) Uwe Niklas
(c) Uwe Niklas
lupa

Nejen v muzeích se setkáte s historií tváří v tvář. Hudební scéna má v Norimberku velkou podporu, proto se město stává dějištěm významných festivalů klasické hudby, během nichž zaznívají díla světových skladatelů. Vyvrcholením roku jsou v tomto ohledu letní koncerty norimberských filharmoniků a symfoniků pod širým nebem. Tyto události, pojaté jako slavnostní piknik v Luitpoldparku, přilákají pokaždé více než 100 000 příznivců klasické hudby. Díky tomu je lze považovat za největší události tohoto typu v celé Evropě. Dvakrát tolik návštěvníků pak zaplní ulice města vždy na přelomu července a srpna během tradičního festivalu světové hudby s názvem „Bardentreffen“ – Setkání bardů. Letošní ročník byl již 40. v řadě.

Historická odpovědnost

(c) Uwe Niklas
(c) Uwe Niklas
lupa

Jak známo, Norimberk má i svou pohnutou historii. V živé paměti na svou roli v období nacismu, se nyní město dostát svému závazku stát se „městem míru a lidských práv“. Přímo ve městě tento slib připomíná sloupořadí v centru města ústící na náměstí Kornmarkt. Zde se každé dva roky udílí tzv. Norimberská cena za lidská práva. Pohnutou se snaží vysvětlovat také přímo v bývalém místě konání pravidelných říšských sjezdů nacistů, kde mohou návštěvníci shlédnout edukativní expozici. To je ale jen jeden z mnoha příkladů, jak se dnes město se svou minulostí vyrovnává. Poučná je také návštěva míst, kde probíhaly pověstné „norimberské procesy“ s nacistickými pohlaváry. V budově „Memorium Nürnberger Prozesse“ sídlí také akademie, jejíž hlavní náplní je mezinárodně vedený interdisciplinární výzkum a vzdělávání v oblasti lidských práv a mezinárodního práva.

Užitečné odkazy:

Veškeré informace a mnoho dalších tipů pro návštěvu Norimberka: http://tourismus.nuernberg.de/en/home.html

Inspiraci pro výlety po Německu hledejte také na www.germany.travel

Diskuse ke článku Norimberk žije historií i modernou

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace