NA DOMÁCÍ SPECIALITY DO BAREVNÉ DŘEVĚNKY - cyklisté a turisté vítání

Články, Svět
Dřevěnka
Dřevěnka
lupa

Dalším projektem BD Hajnice je Barevná Dřevěnka – hospůdka nacházející se v obci Kocbeře, pouhých sedm kilometrů od Hajnice. Dřevěnka láká své návštěvníky nejen k příjemnému posezení, ale především vytváří prostor k prolínání světa „normálního“ a světa lidí s postižením. Práce spojené s provozem, jako je úklid či mytí nádobí, totiž bude v režii obyvatel BD Hajnice.

Barevné domky Hajnice

Nyní příspěvková organizace BD Hajnice Královéhradeckého kraje 95 zaměstnanců a poskytuje pobytové sociální služby jak pro lidi s nejtěžším stupněm postižení, tak pro lidi, kteří běžně dojíždějí do práce a žijí v chráněných bytech. Naším cílem je obyvatele rozvíjet, pomoci jim připravit život ,ušitý na míru‘ jejich potřebám, schopnostem a přáním. Snažíme se bojovat za navracení jejich způsobilosti k právním úkonům. Stačí přístup i k malé částce peněz a už je můžeme učit nakupovat, cestovat autobusem apod. Není to ale jednoduché, “ vysvětluje paní ředitelka.

Barevná cesta

Hajnická organizace se s náročnou finanční situací vypořádává jak cestou získávání darů pro kofinancování BD, tak vyhledáváním a vytvářením ziskových podnikatelských aktivit, ve kterých obyvatelé Barevných domků mají mimo jiné šanci zapojit se do běžných zaměstnání. K trutnovské Oranžové kavárně tak počátkem března přibyla Barevná Dřevěnka – hospůdka nacházející se v obci Kocbeře, pouhých sedm kilometrů od Hajnice, kde se o provoz starají klienti BD Hajnice.

Zeptali jsme se Lenky Škarkové, ředitelky BD Hajnice, na pár dotazů:

PROČ ZROVNA HOSPODA, TO JE POMĚRNĚ DALEKO OD POSKYTOVÁNÍ POBYTOVÝCH SOCIÁLNÍCH SLUŽEB?

„Nejen, že nám zákon o sociálních službách ukládá povinnost poskytovat svým obyvatelům aktivizační a sociálně terapeutické činnosti, ale je v praxi potvrzenou pravdou, že každý člověk – i ten s postižením – potřebuje vidět, že něco dokázal, že něco umí a že je prospěšný svému okolí. A na to je jediné řešení – PRACOVAT. Už dlouhodobě se snažíme naše klienty zaměstnávat.“

JAKÉ MÁTE S BAREVNOU DŘEVĚNKOU PLÁNY DO BUDOUCNA?

„Jestli nás legislativa, paragrafy a papíry neutlučou, od května bychom chtěli využít umístění hospůdky u hlavní silnice a rozjet vaření ČESKÉHO POLEDNÍHO MENU. Vytvoříme něco mezi restaurací a rychlým občerstvením – sníte teplé poctivé české jídlo z domácí kuchyně v útulném stylovém prostředí a za 15 minut můžete odjíždět, a to vše za ceny víc než skvělé: 55,- Kč za hlavní jídlo s vývarovou polévkou. V letních měsících zkusíme prodávat úžasnou točenou Opočenskou zmrzlinu, pořádat hudební večery s uzenou kýtou ,z popelnice´ apod.“

Strategická poloha

Hospůdka Barevná Dřevěnka má velmi strategickou polohu. Nachází se v obci Kocbeře, kde se kříží turistické trasy z různých směrů. Právě proto je atraktivním místem pro cyklisty i turisty, doporučujeme je jako nástupní a cílovou metu výletů do krásného okolí (nedaleko se nachází Hospital Kuks a město Trutnov).

Barevná cyklistická trasa

Kocbeře → Ferdinandov → Choustníkovo Hradiště → Dolní Vlčkovice → Horní Vlčkovice → Nová Ves

Z Kocbeře do Ferdinandova dojedete po cyklistické stezce. Cestou doporučujeme zastavit se a prohlédnout si zajímavý smírčí kříž. Z osady Ferdinandov se starobylou zbrojnicí projedete do blízkého Choustníkova Hradiště, kde skutečně vyjedete poblíž bývalého hradiště. Z Choustníkova Hradiště u kostela vyjedete po silnici směrem na Jaroměř, avšak na první křižovatce odbočíte do Vlčkovic v Podkrkonoší. Na zpáteční cestě po levé straně ve stoupání na Kocbeře leží mezi poli osada Nová Ves, která má na návsi pár zajímavostí.

ZAJÍMAVOSTI a NOVINKY:

- nápoje i další dobroty jsou servírovány do keramiky vyrobené klienty BD Hajnice

- polední menu za 55 Kč

- kuchyně doplněná specialitami - např. probarvený utopenec….

- opočenská točená zmrzlina

Více na www.barevnadrevenka.cz

TĚŠÍME SE NA VAŠI NÁVŠTĚVU, NEBUDETE LITOVAT!

Diskuse ke článku NA DOMÁCÍ SPECIALITY DO BAREVNÉ DŘEVĚNKY - cyklisté a turisté vítání

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace