Monet, Nolde či Liebermann – zakladatel softwarového gigantu zpřístupnil svou sbírku veřejnosti

Články, Německo
(c) Museum Barberini, Mundt
(c) Museum Barberini, Mundt
lupa

Od 20. ledna má Postupim nedaleko německého hlavního města Berlína o jednu atrakci více. Je jí nové muzeum Barberini, kde jsou k vidění díla starých mistrů i soudobé umění. Na jeho otevření se z velké části podílel také zakladatel softwarového gigantu SAP, pan Hasso Plattner, který je sám vášnivým sběratelem umění. Kromě financí poskytl novému muzeu i část své sbírky. Návštěvníci se tak mohou pokochat obrazy od umělců zvučných jmen.

V Postupimi se budou objevovat i obrazy ze zahraničí

Liebermann (c) Museum Barberini, Soukromá sbírka Hasso Plattnera
Liebermann (c) Museum Barberini, Soukromá sbírka Hasso Plattnera
lupa

Expozici nového postupimského muzea budou tvořit každý rok tři obměňující se výstavy. Díla bude muzeum získávat převážně v zahraničí nebo u soukromých sběratelů. Hned první výstava bere návštěvníkům dech. V rámci expozice s názvem „Klasikové moderny“ lze spatřit díla různých umělců světových jmen. Ve spodních patrech se na tmavých zdech dobře vyjímají plátna Maxe Liebermanna, Edvarda Muncha a Emila Nolde. O patro výše pak stěny září abstraktním uměním zahraničních malířů, např. Sama Francise nebo Gerharda Richtera.

Slavní impresionisté

Claude Monet (c) Museum Barberini, Soukromá sbírka Hasso Plattnera
Claude Monet (c) Museum Barberini, Soukromá sbírka Hasso Plattnera
lupa

Zároveň s klasiky moderního umění zde mohou návštěvníci spatřit také vybrané impresionisty. Celkem osm místností je zde vyčleněno expozici „Impresionismus. Umění krajiny.“ Cílem kurátorů bylo dokázat, že velcí impresionisté nepracovali nezávisle, nýbrž se inspirovali jeden od druhého. Příkladem jsou zde plátna Gustava Gaillebotte a Clauda Moneta, kteří oba ztvárnili most v Argenteuil na Seině nedaleko Paříže. Výstava celkově na jednu stranu zdůrazňuje, co měli impresionisté společného, neopomíná však ani rozdílné perspektivy a přístupy.

Léto ve znamení americké moderny

Postupim (c) Helge Mundt
Postupim (c) Helge Mundt
lupa

První střídání stráží čeká muzeum Barberini v červnu letošního roku. Do Postupimi zavítá část Phillipsovy sbírky z Washingtonu, prvního amerického muzea současného umění. S počátky americké moderny návštěvníky seznámí 68 pečlivě vybraných obrazů. Na podzim pak uvolní prostor další výstavě, tentokrát věnované umělecké tvorbě v NDR.

Muzeum Barberini

Muzeum umění Barberini v braniborské Postupimi bylo kompletně zničeno během bombardování v roce 1945. Nyní bylo po dlouhých letech obnoveno ve své původní podobě historického paláce. Nachází se v samém centru města na náměstí Alter Markt.

Více o muzeu: http://museum-barberini.com/en/

Vše o Braniborsku najdete na www.brandenburg-tourism.com

Další novinky a tipy na cesty do Německa hledejte na www.germany.travel.

Diskuse ke článku Monet, Nolde či Liebermann – zakladatel softwarového gigantu zpřístupnil svou sbírku veřejnosti

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace