Lidice žijí!

Články, Svět
lupa

Památník Lidice ve Středočeském kraji je unikátní soubor moderního muzea, parku, galerie výtvarného umění a pietních míst. Součástí památníku je největší růžový sad v České republice. Stálá multimediální expozice v muzeu, v České republice jediná svého druhu, využívá špičkové technologie a kombinuje informační stránku se silným působením na emoce návštěvníků.

lupa

V Lidické galerii je k vidění stálá expozice unikátního souboru výtvarných darů pro Lidice. Její těžiště tvoří německé avantgardní umění, jelikož sem zásadním způsobem přispěl berlínský galerista René Block, který v roce 1967 shromáždil soubor děl tehdy mladých umělců: Josepha Beuyse, Gerharda Richtera, Sigmara Polkeho, Wolfa Vostella, Konrada Luega a dalších. Dalším významným celkem je československé umění 60. let, zastoupeny jsou sestry Válovy, František Gross, Eva Kmentová nebo Adolf Hoffmeister.

lupa

Posláním Památníku Lidice je úsilí o ochranu života a lidských práv lidí v oblastech postižených ozbrojenými konflikty, potírání politického extremismu jako podhoubí pro vznik válečných konfliktů a uchování vzpomínky na místa, kde se nevinní lidé stali obětí válečných zločinů. Zdrojem tohoto poslání je vzpomínka na vyhlazení obce Lidice a utrpení jejích občanů, kteří se dne 10. června 1942 stali obětí nacistického násilí, a zachování jména Lidice jako celosvětového symbolu obětí válečných zločinů.

Památník Lidice spravuje i další pietní místa v ČR, a to Národní kulturní památku Ležáky a Kulturní památku Lety u Písku v místě bývalého koncentračního tábora.

www.lidice-memorial.cz

Diskuse ke článku Lidice žijí!

Stevusko
24.02.2012 15:15

Stefan

milá rdakce, ohodnotil jsem Vás pětkou. Omlouvám se dal jsem plnej poče a potom teprve mi došlo že je to jako ve škole! Chtěl jsem dt nejvíc bodů :-) takže pokud to můžete smazat? Rád dám JEDNIČKU!! Smile

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace