Deset zajímavých faktů o Londýně

Články, Svět
lupa

Hlavní město Velké Británie má zajímavou historii i současnost. Dokonce se k němu vztahují i bizarnosti, které vám k britskému koloritu mnohdy nebudou pasovat. Podívejte se na deset věcí, které jste o Londýně nejspíš nevěděli.

1) Westminsterský palác ukrývá 1100 místností. Jednotlivé pokoje propojuje pět kilometrů chodeb a mezi patry paláce se členové parlamentu pohybují po stovce schodišť. Pokud je pohyb po tak velkém prostoru unaví, mohou si odpočinout v jednom z devatenácti barů a restaurací, které se v Houses of Parliament nachází.

2) Ať už pojedete na dovolenou kamkoliv, věřte, že nikde jinde neobjevili kouzlo metra dříve než v Londýně. Metropolitní železnice, jak metro v prvopočátku v Londýně pojmenovali, oslavilo v lednu 2013 stopadesáté výročí od uvedení do provozu. První eskalátor zase lidem usnadnil pohyb po podzemce už v roce 1911.

3) U London Tube ještě chvíli zůstaneme. Nejfrekventovanější stanice nese jméno Victoria, kterou za rok procestuje 76,5 pasažérů.

4) Brity většina světa považuje za milovníky čaje. Konkrétně Londýňané ale zbožňují i kávu. Ta se v hlavním městě Velké Británie začala pít už v sedmnáctém století. Tato láska přetrvala i do dnes, ovšem v lehce poameričtěné formě. Ve městě se totiž dnes nachází kolem dvou set poboček amerického kávového řetězce Starbucks.

5) Pokud byste se chtěli podívat přesně do středu města Londýna, musíte se vydat na Trafalgar Square do kostela Svatého Martina v polích.

6) Během velkého požáru Londýna v roce 1666 zemřelo pět nebo šest lidí (odhady se různí). V Londýně na paměť této události vznikl vysoký památník, jenž zpočátku nebyl ohraničen zábradlím. Během té doby při pádech a skocích z něj zahynulo lidí sedm.

7) Londýňané velice rádi čtou. I proto se ve městě uživí přes osm set knihkupectví a přes 380 veřejně přístupných knihoven.

8) Pět tisíc londýnských hospod a barů vytočí měsíčně třicet milionů litrů piva.

9) Každý taxikář by měl ve svém automobilu žok sena. Alespoň to přikazuje jeden ze zákonů, který dával drožkaři za povinnost vézt s sebou dostatek jídla pro koně, aby zvíře netrpělo hlady. Tato povinnost pro po(vozy) zaregistrované jako taxi platí dodnes. Naštěstí se nikdo nenamáhá s jejím vymáháním.

10) Pokud do Londýna jedete na romantický eurovíkend a zachtělo by se vám milovat se na zaparkovaném motocyklu, ve vlastním zájmu to nedělejte. Policie by vás mohla „obdarovat“ pokutou, stejně jako například za vyklepávání koberce na veřejnosti.

Diskuse ke článku Deset zajímavých faktů o Londýně

dobry
26.02.2013 11:07

zbysek

toto je nejhorsi co jsem cetl kokosove crying

dobry
26.02.2013 11:08

zbysek

toto je nejhorsi co jsem cetl kokosove crying

dobry
26.02.2013 11:08

zbysek

toto je nejhorsi co jsem cetl kokosove crying

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace