Řecko – ostrov Zakynthos

Cestopisy, Řecko
lupa

Nejjižnější z Jónských ostrovů – Zakynthos jsme navštívili v červnu 2009. Červen považuji pro dovolenou za ideální měsíc. Příroda je ještě jarně svěží a plná květů, není takové vedro, ale moře už je dostatečně prohřáté, jsou dlouhé dny a ještě nejsou všude mraky lidí.

lupa

Když jsem se někdy bavil s lidmi, kteří v Řecku byli většinou jsem u nich pozoroval příznaky určitého „opojení“ touto zemí – dnes musím konstatovat, že tak působíme patrně i my. A čím že to Řecko své návštěvníky uchvátí? Určitě svojí pohodovou a přívětivou atmosférou, která na každého dýchne doslova na každém kroku. Nás jako suchozemce vždy okouzlí krása moře a pobřeží a v neposlední řadě stojí za zmínku výborné jídlo! Tím rovnou začnu – my jsme se po dobu celého našeho pobytu stravovali v místních tavernách a „gyrosárnách“ a vždy jsme si pochutnali. Porce obrovské, jídlo kvalitní a velice chutné a přitom cenově relativně dostupné. A pokud by si chtěl někdo něco uvařit sám, může nakupit v Lidlu za srovnatelné ceny jako doma. Nedá mi, abych se nezmínil o cibuli. Jak to dělají nevím, ale tak vynikající cibuli jako tam jsem ještě nejedl. Na pohled se od té naší červené nijak neliší, ale ta chuť – je příjemně nasládlá, ale není tak štiplavá a není po její konzumaci ani tolik cítit dech – prostě zázrak. Cibule je pochopitelně nedílnou součástí většiny pokrmů, hlavně řeckého salátu a pochopitelně ji najdete i v gyrosu. Že nejsem blázen který se rozplývá nad „obyčejnou“ cibulí, jsem si potvrdil, když jsem zjistil že si někteří naši krajané tuto cibuli nakoupili a v kufrech jí letecky dopravovali domů :o).

lupa

Ostrov není nijak velký – cca 20 x 30 Km a autem ho pohodlně s několika zastávkami za den objedete. Jih a východ ostrova je většinou „turisticky osídlen“, sever a západ ostrova je pak hornatější a „divočejší“. Určitě doporučuji půjčení auta, nebo alespoň motorky. My jsme měli půjčenou Kia Piccanto a při půjčení na 10 dnů bylo půjčovné cca 22 Euro/den. Auto jsem chtěl vrátit na letišti – což nebyl problém: „Nechte odemčené auto na parkovišti u letiště a klíčky dejte pod kobereček u řidiče – my si ho tam pak vyzvedneme…“. Řekové jsou prostě pohodáři, jak dlouho by asi takto zaparkované auto vydrželo na Ruzyni?!? V půjčovně jsem také pobavil osazenstvo svým dotazem, jestli nebude problém, pokud by nás zastavil policista a viděl, že naše dvě děti nejsou na zadních sedadlech v autosedačkách (které půjčovna aktuálně měla půjčené – jinak by nám je pochopitelně poskytla). S bezelstným úsměvem mi bylo sděleno, že „tady ale policie turisty nestaví“ – a pravdou je, že jsme za našeho pobytu 2x hlídku bez zastavení minuli…

lupa

Na jihu ostrova se vyskytují a hnízdí želvy Kareta – jeden ze symbolů ostrova – je tedy třeba dodržovat určitá omezení v pohybu po plážích. Ale nebojte se, při vstupu na pláž na ně většinou budete upozorněni dobrovolníky. Karetu si tak můžete pořídit jako suvenýr na tričku, hrníčku, na pohlednici, plyšovou… a také si za ní udělat např. výlet na lodi. My jsme tedy žádnou neviděli a i těch označených hnízd na plážích moc nebylo, ale připočetli jsme to našemu červnovému termínu.

lupa

Pokud má návštěvník zájem o ruch diskoték a noční život, navštíví určitě Laganas. Je to živé městečko plné mladých angličanů, kteří se tu prohánějí na čtyřkolkách a skůktrech, jak smyslů zbavení. To sice není moc příjemné, ale má to i některé výhody. Místní se tomu přizpůsobili a tak není většinou problém se tu anglicky domluvit. My jsme Laganasem několikrát projížděli (a vždy se stavili na výborném gyrosu na hlavní třídě). Pokud by však někdo trpěl absťákem a nedovedl si představit pobyt bez návštěvy KFC, Pizza Hut a McDonald´s – má právě tady šanci.

lupa

Směrem na východ od Laganasu je dlouhá písčitá pláž, s velmi pozvolným vstupem do vody (ideální pro děti), Kalamaki beach. Na této pláži si jako na jedné z mála můžete nasbírat nějaké mušle, protože jich tu je opravdu dost. Na ostatních plážích ostrova jich už moc nenajdete. Pěkných pláží je na ostrově opravu hodně, pokud jste tedy „motorizovaní“ záleží jen na vás, která bude pro vás ta nejkrásnější. Nejfotografovanější pláží (a to nejen tady, ale patrně v celém Středomoří) je pláž Navagio – další ze symbolů ostrova. Na pláži leží vrak lodi a jen tak dokresluje až neskutečnou krásu pláže obklopené skalisky, které ostře kontrastují s nádherně modrou barvou moře. Už jen pro pohled na tuto pláž se vyplatí Zakynthos navštívit. Pláž je přístupná pouze z moře a není problém si výlet na ni zakoupit. A když už jsme u výletů po vodě, určitě stojí za návštěvu Blue Caves – Modré jeskyně na samém severovýchodě ostrova. Z vlastní zkušenosti doporučuji k výletu využít některou z menších lodí, protože s ní kapitán může do nejedné jeskyně vplout a zážitek tak ještě umocnit. Podobné jeskyně a pobřeží jsou i na jihu – jeskyně Keri. Výchozím bodem pro cestu k nim, ale i pro návštěvu protějšího ostrůvku Marathonisi a vlastně celého Laganaského zálivu může být vesnička Limni Keri. Tam jsme v apartmánu (zakoupeného u CK Viamare) bydleli my. Klidná vesnička se základní infrastrukturou plně splňovala naši představu o základně, odkud jsme vyráželi na jednotlivé výlety, nebo se koupali na jedné z místních pláží. A na konci místní oblázkové pláže jsme si po základní instruktáži půjčili na pár hodin motorový člun a objeli s ním výše jmenovaná místa. Z jeskyní Keri jsme toho moc neviděli, protože nás člen místní pobřežní stráže varoval, že je u nich neklidné moře a cestu dál nám tedy nedoporučil (což nás sice nepotěšilo, ale na druhou stranu smekám před kvalitou jejich práce) – tak jsme ušetřený čas věnovali hledání Karet (bez úspěchu).

lupa

Pro milovníky romantiky a krásných západů slunce je na jihu ostrova důležité místo nad vesnicí Keri, poblíž majáku – odtud je opravdu krásný výhled na slunce, pomalu zapadající do moře. A pokud se na západ slunce raději díváte s plným žaludkem, jsou ve vesnici i dvě taverny za kterých můžete tu krásu sledovat a vychutnat si k tomu třeba místní specialitu - zakynthoského králíka.

lupa

Celé Západní pobřeží je hornaté a strmá skaliska padající hluboko do moře jsou úchvatná sama o sobě – bohužel ne všude vedou cesty. Nádherná je třeba zátoka Porto Vromi – sem naštěstí silnice vede, proto pojedete-li kolem neváhejte a odbočte z hlavní cesty.

lupa

Spoustu míst a zážitků jsem nepopsal a ani to možná nevadí, protože něco uvidíte na fotkách a to ostatní si zažijete sami a uvidíte na vlastní oči, protože Zakynthos je krásný a na dovolenou strávenou tam určitě jen tak nezapomenete!!!

Diskuse k cestopisu Řecko – ostrov Zakynthos

z Řecka....
20.10.2010 09:56
Když si českou červenou cibuli nakrájíte na proužky jako v Řecku a necháte namočenou delší dobu ve studené vodě, přestane tak štípat a nemusíte si ji vozit odsud :-)) Ostrov Zakynthos se s "problémem" anglických turistů potýká několik posledních let. Jejich špatné chování po konzumaci litrů a litrů alkoholu, jako by v anglii byl zákaz pití, je pro místní obyvatele trnem v patě a často se o tom diskutuje v řecké Tv. Zkuste příště navštívit některý z ostrovů na "opačné" straně. Doporučuji Santorini. Nebudete zklamán, tím si buďte jist.
RE> z Řecka....
20.10.2010 14:42

Pavel K.
:o) - no jo, ale ta řecká cibule nebyla v ničem máčená a byla naprosto luxusní!!! Jinak každopádně díky za tip. Příště se asi vydáme na Lefkádu - v Google Earth už ji mám projetou..., pak bych to viděl na Korfu a pak můžeme pokračovat dál - klidně až do důchodu - Řecko je dost velké!
cibule
11.05.2012 19:21

Kristýna

S tu cibulí NAPROSTO SOUHLASÍM. Je bezkonkurenční a taky jsem z ní byla nadšená!!! Už se na ní letos těším na dovolené zas' !!!! Smile

Zámeček
04.09.2012 10:32

Denisa

Dobrý den, mám prosbičku, před třemi týdny jsme  odletěli na Zakynthos. Na vyhlídce nad Shipwreck ( nad ztroskotanou pirátskou lodí) jsme upevnili zámeček "LÁSKY"  s nápisem Michal + Denisa. Chtěli by jsme zjistit zda-li tam zámeček ještě je, jelikož jsme byli první budeme rádi, když se ostatní páry přidají. Pokud by jste viděli náš zámeček, budeme rádi pokud nám dáte vědět, nebo i zašlete foto na d.posledni@seznam.cz

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace