Korsika

Cestopisy, Francie
Bastia
Bastia
lupa

15.7.2006
Den první, sobota… vyjížděli jsme v půl šesté z Prahy nejdřív do Klatov k našim půjčit si kempovací vybavení. Taky jsme tajně doufali, že nafasujeme řízečky, bábovku a ovoce, zeleninu… když jsme všechno naložili, vyrazili jsme směr Mnichov, Garmisch, Brenner a pak oklikou přímo do Savony (chtěli jsme se vyhnout zácpě na dálnici a vzali jsme to přes malebný italský venkov…). Do Savony jsme přijeli v 9 večer a kolem 11 nám jel trajekt na Korsiku. Spali jsme na palubě, bylo příjemně teplo.

lupa

16.7.2006
Ráno bylo slunečné, 27 stupňů v 7 ráno, hurááá, vylodili jsme se ve sluncem zalité Bastii. Přejeli jsme „korsický prst“ a posnídali na pláži v Sant Florent. Potom jsme se vydali dle trasy č.2 hledat pláž Fornali – stezka podél pobřeží plná malých zátočinek.
Směrem na Ile Rousse jsme se koupali a potápěli a usnuli na pláži. Odpoledne jsme si prohlédli Calvi - malebné městečko s pevností na skále.
Původně jsme chtěli spát v autě jen tak na divoko, ale pak jsme dali přednost pohodlí v kempech, večer jsme v jednom takovém Něco du Muflon zaparkovali, povečeřeli na útesech, Petra řádně pohladila medúza a šli jsme spát.

Porto
Porto
lupa

17.7.2006
Den třetí jsme zamířili do Porta, po cestě u Galería jsme se nasnídali na opuštěné oblázkové pláži a vykoupali se. Nad Portem jsme vyrazili do pohoří Calanches na dvě menší vycházky, bylo tam nádherně (červené skály, modré moře a uzounké silničky). V Portu jsme se pak vykoupali, zakoupili grilované kuřátko (naše obvyklá cestovaltelská strava) a vyrazili do hor. Původně do Evisy, jenže pak nás stihla strašná bouřka a zvolili jsme méně náročnější trasu podél řeky Spelunca, což byla krásná horská řeka se spoustou tůněk s čistou vodou a minivodopádky.
Večer jsme směrem na Lozzi přenocovali na nějakém parkovišti karavanů.

Calanches
Calanches
lupa

18.7.2006
Čtvrtý den byl v plánu výstup na Monte Cinto (2706 m). I přes mé usilovné kvílení a nadávání jsme se museli hrabat autem po cestě s výmoly a obřími dírami kamsi do půlky kopce. Když jsme zaparkovali a chtěli vyrazit, vynořil se v zatáčce dav turistů, světě div se…Češi…s těmi jsme postupně šli až na vrchol, spousta jich odpadlo, protože výstup na Monte Cinto je v horku pořádný záhul. Bez značení, kamením a strmě vzhůru. Ale na vrcholu jsme byli celkem rychle, pojedli jsme, pokochali se nádherným výhledem a šup dolů, cestou jsme potkávali zbytek Čechů (někteří v džínách, to prostě nepochopím...), kteří se ještě hrabošili nahoru. Pak jsme se koupali v řece směrem ke Corte a večer jsme prozkoumali romantické Corte tyčící se na kopečku, povečeřeli a vydali se hledat kemp. Najít volné místečko v přeplněných kempech byl nadlidský výkon. Nakonec jsme spali v jednom narvaném na příjezdové cestě.

Evisa
Evisa
lupa

19.7.2006
Pátý den brzy ráno jsme vyrazili původně na jezero Oriente, ale díky špatnému značení a mizernému parkování jsme museli přistoupit na plán B – jezera Melo a Capitello. Byli jsme tam skoro sami, dvě jezera nad sebou, krásná čirá zelenkavá voda, zakrslé borovice, vysoké skály, krásný výhled do údolí…a neuvěřitelný klid.
U horního jezera jsme se najedli, vykoupali, nakrmili kavčata a vyrazili jsme zpátky k autu. Odpoledne jsme strávili u kaskád Anglais (teda až po tom, co jsme prolezli přilehlé lesy a hledali kaskády…). Opět byli dosti přelidněny, takže jsme vystoupali co nejvýš a tam jsme si lebedili v čisté a chladivé vodě. Večer jsme dorazili do Ajaccia, kde jsme povečeřeli mořské plody, prohlédli si město a jeli hledat kemp.

lupa

20.7.2006
Den šestý jsme započali královskou snídaní nad Ajacciem, potom jsme si prohlédli menhiry ve Filitose, vykoupali se u Propriana a křivolakými silničkami vystoupali do nejmalebnějšího městečka Korsiky – Sartenne (uzounké klikaté uličky, vysoké kamenné domy, všude kytky…).
Odpoledne jsme strávili v Bonifaciu, prošli jsme si uličky,pokochali se bílými útesy a dojeli jsme na nejjižnější cíp Korsiky do kempu. Večer jsme se ještě vypravili na Capo Pertusato, podnikli malou vycházku k majáku a slezli jsme si na opuštěnou, velice romantickou plážičku.

Monte Cinto
Monte Cinto
lupa

21.7.2006
Den sedmý už jsme se museli směrovat po východním pobřeží k Bastii. Posnídali jsme na profláklé pláži Palombaggia, bylo tam dost lidí, tak jsme si zas museli najít odlehlé zákoutí, překrásné.
Pokračovali jsme přes Solenzaru na kaskády Polischellu. Tam bylo ale tak přelidněno, že to bylo nechutný. Provozoval se tam canyoning – v neoprenu a s helmičkou sjížděli lidé ve věku mezi 3-80 roky kaskády a skákali z vysoké skály do vody. Vylezli jsme k nějaké 5. kaskádě a šli zpátky.
Pak jsme ještě vyjeli po silnici do Col de Bavella, kde byl nádherný výhled na moře. Sjeli jsme zpátky na pobřeží, našli kempík, uvařili večeři a šli jsme do hajan.

Corte
Corte
lupa

22.7.2006
Den osmý jsme strávili odpočinkem na pláži před Bastií, pak potápěním na Cap Corse a večerní prohlídkou přelidněné Bastie, konaly se tam nějaké slavnosti. Bastia je také moc pěkné město, rybářské domečky, malé obchůdky a přístav. Noc jsme strávili už na trajektu do Savony.

Corte
Corte
lupa

23.7.2006
Den devátý jsme vyrazili zpátky do Prahy. Ráno jsme se ještě zastavili v Pise a prohlídli si Šikmou věž. Potom už pěkně po dálnici domů, s malou zastávkou na osvěžení v horské říčce u Garmische…

Corte
Corte
lupa

Korsika je nádherný mix různých přírodních úkazů, spousta krás v jednom balení. Kaskády, tůňky, hory, jezera, pláže, moře, útesy…opět můžeme jen doporučit. Akorát pozor na nepříjemné Francouze…

Diskuse k cestopisu Korsika

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace