Loading...

Přes Klapuši a po povodňových zábranách

Trasy Pěší trasa Střední náročnost

číslo 1 Rozcestí Vápenice Asfalt 0,0 km
  Autobusová zastávka na "Hrabeňáku"
číslo 2 Odbočka žluté Asfalt 0,4 km
  Stále po asfaltce bez značení
číslo 3 Bod záchrany Šotolina 2,2 km
  Lesem ke Klapuši
číslo 4 Klapuše Šotolina 2,6 km
  Sem tam je patrná pěšina nebo zvířecí chodník, pásy skalních výchozů
číslo 5 Křižovatka u lesní chaty Šotolina 4,1 km
  Místo poblíž chaty s ohništěm
číslo 6 Pod Lovákem Asfalt 5,0 km
  Okraj Horní Temenice
číslo 7 Zákazová značka Šotolina 5,7 km
  Nahoru mezi rodinnými domy
číslo 8 Betonová panelka Asfalt 7,3 km
  Zpevněná cesta od Bratrušova
číslo 9 Statek Asfalt 8,3 km
  Je to spíš beton, statkem se dá projít
číslo 10 Červené psaníčko Šotolina 9,1 km
  Stříháme to loukou, při horší průchodnosti se aled á po značeném místním okruhu
číslo 11 Gagarinova ulice Asfalt 10,2 km
  Tady už je civilizované území

Vládní protiepidemiologická nařízení a zákazy spoustě obyvatelům komplikuje jejich život a v březnu se k tomu přidalo i omezení v podobě omezení pohybu na okolí vlastního bydliště. Přiznejme, že největší chybou bylo zřejmě ustanovení na katastr dané obce, logičtější by bylo spíše určit nějaký vzdálenostní okruh mimo vlastní katastr, dejme tomu nějakých 5–10 km, ačkoliv těm větším sídlům by to přineslo až netušené výhody proti těm, vskutku miniaturním obcím.

U nás v Šumperku naštěstí tu velikost katastru máme celkem snesitelnou a výhodou je, že v blízkém okolí máme i nějaké ty kopce a lesy, kam můžeme nerušeně vypadnout. Však jsem taky každý víkend uzávěry někam zabrousili.

První březnová sobota byla věnována opožděnému novoročnímu výstupu na Háj, další sobota byla poněkud sychravější, takže mimo návštěvy méně známého kopce se zaniklou kapličkou se to omezilo na kratší vycházku kolem přehrady u Tulinky s dokončením opékání špekáčku v lomu Ostředek a zpět, což není nijak zvláštní trasa hodna popisu. Ale třetí březnová sobota, opět poněkud mrazivější a slunečnější poskytla příležitost navštívit méně známá a méně navštěvované končiny v blízkosti naší sídelní oblasti.

Hned na začátku prozradím, že jsme samozřejmě vládní ustanovení porušili už tím, že ranním busem vyjíždíme do zastávky Hrabenov – rozcestí k hájovně (jinak Vápenice) což už názvem naznačuje, že jsme vystoupili ve vedlejší obci, byť asi jen pár desítek metrů za katastrální hranicí.

První metry směřují po poněkud zdemolované lesní asfaltce směrem k vrchu Lovák, zhruba za závorou je asfaltka opatřena daleko lepším povrchem, což jako pěším je celkem jedno, snad jen kdyby mělo být v lese blátivo. Žlutí značka ale odbočuje směrem k sedlu pod Lovákem, zatímco naše skupinapokračuje už dál po neznačených cestách, pěšinách i necestách.

První stovky metrů jsou věnovány výstupu do vyšší polohy, není to ale nic dramatického, od Vápenice jde o převýšení o nějakých 70–80 m s mírným poklesem ke křižovatce lesních cest s bodem záchrany SU086 (ty body záchrany jsou celkem zajímavou orientační pomůckou, hlavně tam kam nevedou turistické značky). Nápis v mapě poblíž této křižovatky Na Blatech naznačuje určité zavodnění terénu, naštěstí noc byla mrazivá a i den je celkem chladný, takže proboření do nějaké bažiny není akutní. Tady se vydáváme z části to necestou, úmyslem je omrknout blízký vrchol nebo kótu Klapuše (548) kde jsou k vidění nějaké skály, přesněji skalní výchozy, které skvěle popsal jistý turista ze Zlína. Vlastně i Frantovy články mě vyprovokovaly podívat se do těchto končin (doma není nikdo prorokem). Na kole jsem si už loni udělal pár průzkumných cest, hlavně kolem blízkého Skleného vrchu, takže teď už máme představu i o té Klapuši. Na detailnější výzkum se ale raději vydám někdy v menší skupině, když je nás víc (neuvádím záměně počet), ne všechny zajímají nějaké šutry. Každopádně to málo co jsme s kolegou prošli stojí za zmínku i nějaké foto.

Zbytek, tedy většina výpravy, nás čeká na pokračování lesní cesty, která vlastně sleduje původní směr naší trasy, tak to jen střihneme po zbylém sněhovém poli a pokračujeme v pouti.

Ačkoliv i lesy kolem Šumperka postihl nálet lýkožrouta smrkového, na celkových porostech se neprojevilo natolik, abychom měli po cestě nějaké daleké výhledy. Jen z občasných průseků a svážnic tak odhadujeme kopce protější strany údolí Moravy, což jsou svahy Písařovské vrchoviny a její části, tedy Jeřábské hornatiny – to vše je ale podoblast většího celku, Hanušovické vrchoviny. Inu, jak je ten zeměpis košatý.

Lesní cesta postupně obtáčí pobočné vrcholy Lováku s kótami 575 a 577 m. To už se blížíme zpět k povolené oblasti pohybu, ale ještě před tím jedna z výletnic objevuje tajemnou lesní chatu. Protože u boudy je i ohniště, je to ideální místo k rozdělání ohníčku a vytvoření teplé svačinky v podobě špekáčku, kabanosu či klobásy. Po občerstvení pokračujeme k další zatáčce, kde následuje mírná odbočka k okraji lesa. Připojuje se na chvíli počáteční žlutá TZ od Bohdíkova, která nás dovede Pod Lovák. Vlastně už jsme zpět ve městě, tedy u chatové osady na horním konci Temenice. Pokračujeme dolů kolem zahrádek, ale ne příliš, protože se potřebujeme dostat na silnici, lépe řečeno i nad ní. Tam kde končí plot je totiž odbočka vzhůru, která je ale opatřena zákazovou značkou, zakazující nejen vjezd, ale i průchod. Zřejmě cesta tu někomu prochází pozemkem a dotyčný si nepřeje, aby mu tam někdo lozil. Nicméně kromě štěkajícího hlídače na nás nikdo nevyrazil, tak jsme zakázaným prostorem prošli bez úhony. Protože louka nad cestou je celkem schůdná a pevná, bereme to po ní mezi krtinci. Mimoděk se rozptylujeme v prostoru, takže správně dodržujeme i předepsané rozestupy. Za výhledovou zatáčkou pokračujeme do údolíčka. V mapě je naznačená i cesta, jde ovšem spíše jen o koleje po traktoru, znatelnější cesta je až ve stromovém porostu, který částečně kryje soustavu několika rybníčků, spíše nádrží, které tu byly vybudovány v 90. letech minulého století jako ochrana proti lokálním povodním, které naše okolí postihly o desetiletí před tím. I po zimě jsou nádrže značně ukryté ve zbytku porostu a rákosin, ve vegetačním období tu bývá pěkná džungle. Podle mapy jsou nádrže čtyři a skutečně se nám je daří objevit všechny, byť některé jsou značně kryté padlými stromy i rákosím. Za soutokem s dalším potůčkem se k naší polní cesty připojuje panelová betonka. U cesty je pár laviček, tak otvíráme další zásoby (plechovku piva) a trošku si dopřáváme jarního sluníčka.

Panelka pokračuje k blízkému statku, kterým se naštěstí dá volně procházet, takže přecházíme na východní stranu zemědělské firmy, kde odbočuje další zpevněná cesta k blízké bratrušovské střelnici, nicméně je to jakoby zacházka, tak si to střihneme zase přes pole pod elektrickým vedením dál k cestě směrem k zemědělce (ulice Zemědělská), oranisko je místy zavodněné, tak opatrně, pro neznalce a přespolní raději doporučuji použít bezpečnou cestu po psaníčku…

Dál po břehu Bratrušovského potoka k provizornímu přechodu u Gagarinově ulici, kde mají někteří členové výpravy svá bydliště.

Poslední aktualizace: 29.3.2021
Přes Klapuši a po povodňových zábranách na mapě
Autor: Bobkart
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Přes Klapuši a po povodňových zábranách

Rozcestníky na Vápenici aneb značkářská kuriozita
Rozcestníky na Vápenici aneb značkářská kuriozita
Zajímavost
Jeseníky byly vždy považovány za Mekku značkařů…
0.2km
více »
Hrabeňák neboli Vápenice – vyhlídka
Hrabeňák neboli Vápenice – vyhlídka
Vyhlídka
Lidově tomu říkám Hrabeňák, ale technicky vzato jde rozcestí na s…
0.2km
více »
Hrabenov (Vápenice) – jubilejní kameny knížete Johanna II. z Lichtenštějnu
Hrabenov (Vápenice) – jubilejní kameny knížete Johanna II. z Lichtenštějnu
Pomník
Zajímavostí, kterou najdete na různých místech nejen na Šumpersku, jsou mohyly z kamenů a zasazenou nápisovou deskou, které oslavují…
0.2km
více »
Pamětní kámen na Vápenici
Pamětní kámen na Vápenici
Pomník
Při příležitosti 40. výročí panování knížete Johanna II. z Liechtenštejnu byla na řadě míst, kde se nacházela jeho panství stavěny…
0.2km
více »
Šumperk, hájovna Vápenice - rozhl.Háj pěšky (rod.s dětmi)
Šumperk, hájovna Vápenice - rozhl.Háj pěšky (rod.s dětmi)
Trasa
Ze Šumperka směr na Temenici, dále za městem pak po pravé se najednou…
0.2km
více »
Novoroční výstup na Háj
Novoroční výstup na Háj
Tipy na výlet
Novoroční výstup na Háj, nalézající se severozápadné od Šumperka, je…
0.9km
více »
Horní Temenice – kaple sv. Anny
Horní Temenice – kaple sv. Anny
Kaple
Někdejší obec Temenice, která je již od roku 1948 součástí města Šumperk,…
0.9km
více »
Za krásnými výhledy na rozhlednu Háj u Šumperka
Za krásnými výhledy na rozhlednu Háj u Šumperka
Tipy na výlet
Pro přiblížení se k rozhledně jsme použili auto a dopravili jsme se k…
1km
více »
Podzimní výstup na Háj u Šumperka
Podzimní výstup na Háj u Šumperka
Tipy na výlet
Ideální je vyrazit od vlakového nádraží v Šumperku, kde máme turi…
1.1km
více »
Novoroční Háj 2020
Novoroční Háj 2020
Fotogalerie
Ta aktuální zima 2019–20 je už vlastně tradičně zase na začátku…
1.1km
více »
Háj
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Háj
Rozhledna
Západně od Šumperka se týčí kopec Háj s rozhlednou, ze které se naskýtá p…
1.1km
více »
Jak v Šumperku turisticky oslavit konec starého a příchod nového roku
Jak v Šumperku turisticky oslavit konec starého a příchod nového roku
Tipy na výlet
Změna letopočtu 2019 na 2020 se letos slavila – k neskrývané nelibosti…
1.1km
více »
Rozhledna Háj nad Šumperkem
Rozhledna Háj nad Šumperkem
Tipy na výlet
Jsme na Moravě. Když jsme zjistili, že si můžeme zdarma pořídit skupinovou víkendovou regionální jízdenku, neváhali jsme. Vybrali js…
1.1km
více »
Nový rok, inverze a Háj
Nový rok, inverze a Háj
Cestopisy
Když někam chodíte na stejné místo rok co rok, víceméně stejnou…
1.1km
více »
Krásný výhled na sopku aneb Šumperk jako Neapol
Krásný výhled na sopku aneb Šumperk jako Neapol
Zajímavost
I když to možná někoho překvapí, krásný pohled na sopku opravdu spojuje…
1.1km
více »
Tradiční klasika na západ od Šumperka; tentokrát téměř v zimním hávu (Vápenice – rozhledna na Háji – Chocholík – Bludoveček)
Tradiční klasika na západ od Šumperka; tentokrát téměř v zimním hávu (Vápenice – rozhledna na Háji – Chocholík – Bludoveček)
Tipy na výlet
Oblíbenou výletní trasu (nejen) obyvatel severomoravského města Šumperk a…
1.1km
více »
Háj 24.10.2019
Háj 24.10.2019
Fotogalerie
Letošní říjen, přesněji jeho druhá polovina zatím přináší až…
1.1km
více »
15 let rozhledny na Háji
15 let rozhledny na Háji
Tipy na výlet
Při příležitosti 15. výročí otevření nové rozhledny se konají tradiční výšlapy ze Šumperka jako součást pochodu Po šumperském…
1.1km
více »
Opožděný Nový rok na Háji i Senové
Opožděný Nový rok na Háji i Senové
Fotogalerie
Tradiční Novoroční výstup na Háj jsme letos nestihli, a tak nám nezbylo…
1.1km
více »
Zimní Kostelíček
Zimní Kostelíček
Tipy na výlet
Pokud jsme místní, tak vlastně nikam nejedeme, protože máme les pěkně…
1.4km
více »
zavřít reklamu