Loading...

Muzeum v Šumperku

Turistické cíle Památky a muzea Muzeum

Muzeum Šumperk je největším zařízením Vlastivědného muzea v Šumperku, a to jak rozsahem sbírkového fondu, tak velikostí expozic a výstavních prostor. Je sídlem ředitelství organizace, odborných pracovišť společenských a přírodních věd a informačního centra. Muzeum využívá více než poloviny budov areálu Pavlínina dvora v Šumperku, velmi atraktivního objektu v parku v centru města.

Pavlínin dvůr byl původně příměstský hospodářský statek Franze Tersche z počátku 19. století, který byl v 80. letech 19. století přestavěn architektem M.Hinträgerem na novorenesanční palác pro barona Chiariho a na počátku století 20. ještě rozšířen.V roce 2005–2006 proběhla rekonstrukce fasád severního Křídla dvora a v části bývalých stájí byla vybudována Městská galerie, nové informační centrum a přednáškový sál. Současně bylo zrekonstruováno rozsáhlé nádvoří, které je využíváno pro kulturně-společenské akce. Šumperské muzeum se tak může pochlubit skutečně důstojným sídlem a nabízí návštěvníkům nejen prohlídku stálé expozice, ale také několik krátkodobých výstav.

Stálá muzejní expozice Příroda a dějiny severozápadní Moravy je instalována v 11 sálech a prezentuje dějiny šumperského regionu a přírodu Šumperska a Jesenicka. V dubnu 2008 byla tato expozice jako první v naší republice vybavena automatickým průvodcem GuidePORTTM. Tento systém oživuje muzejní expozice na celém světě. V Evropě je instalován např. v muzeích v Londýně, Paříži, Berlíně, Zurichu či Amsterdamu, v Americe v Quebecku, Santa Fé nebo v Mexico City. GuidePORT se od všech ostatních audioprůvodců liší tím, že je zcela automatický, nevyžaduje od návštěvníka žádnou manipulaci, neomezuje ho a dovoluje volný pohyb po expozici. Není nutné dodržovat stanovenou trasu a kdykoliv je možné vrátit se a vyslechnout si příslušnou pasáž ještě jednou. Čtyři jazykové mutace fungují nezávisle na sobě, v jednom okamžiku a v jedné místnosti může jít do sluchátek současně německý, anglický, český nebo polský text. Příjemný ženský hlas, který návštěvníka přivítá ihned po nasazení sluchátek, patří Paulíně Chiari, podle níž je sídlo Vlastivědného muzea v Šumperku pojmenováno. Její výklad není jen pouhým komentářem k jednotlivým exponátům. Paulína vypráví příběh města a jeho obyvatel v průběhu staletí, od příchodu prvních zemědělců až po současnost. Návštěvník s ní prožívá události slavné i tragické, poznává významné osobnosti i prosté venkovany, prochází se po okolních loukách a obdivuje přírodu. Nevšední zážitek je umocněn podbarvením textu dobovou hudbou i autentickými zvuky.

Poslední aktualizace: 3.8.2010
WWW stránky:
Muzeum v Šumperku na mapě
Autor: geronimo
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
zavřít reklamu