Loading...

Julské Alpy na kole aneb cesta z hor k moři 7 (výlet lodí do Vrsaru a Rovinje)

Cestopisy

Naše aktivní dovolená na území bývalé Jugoslávie se pomalu, ale jistě, chýlila ke konci. Programová nabídka předposledního chorvatského dne však byla poměrně pestrá. Jednalo se o tzv. volný den, kdy si každý volil mezi fakultativními výlety nebo individuálním programem. Prostřednictvím velitele zájezdu se nám nabízel lodní výlet na Brijanské ostrovy nebo stejná doprava k Limskému kanálu se zastávkami ve Vrsaru a Rovinji, kde však většina účastníků zájezdu byla už na kolech v rámci programu dne předešlého (v tomto případě se programově hovořilo také o Poreči, ale tu jsem nějak nezaregistroval, byť jsem byl – na rozdíl od některých jiných krátkodobých „námořníků“ - trapně střízliv). Z předchozí věty je již zřejmé, ke které variantě se nakonec přiklonil autor tohoto cestopisu. Ono se také po včerejším znefunkčnění pravé nohy např. o návštěvě taneční zábavy až tak moc ani uvažovat nedalo. A tak jsem se ve čtvrtek 7. července 2016 nalodil v nedaleké Fažaně s několika málo dalšími účastníky cyklozájezdu, včetně jeho velení, na jakýsi škuner a těšil se, jak se podruhé v životě projdu Rovinjí.

Hned na úvod ovšem musím přiznat, že tato atrakce nebyla nikterak ideální investicí, příště bych už určitě nejel a zorganizoval si raději celý svůj chorvatský program trošku jinak. Jenže po bitvě už dokáže být každý generálem a nakonec i z tohoto výletu jsem si odnesl několik příjemných zážitků a nových poznání. Například na vrcholové vyhlídkové plošině rovinjského chrámu sv. Eufemie jsem byl poprvé v životě a toto zaplacené vstupné pro změnu určitě špatně investované peníze nebyly.

Foto: markyz63

Po opuštění fažanského přístaviště, do kterého jsem se tak vrátil po nějakých 17 hodinách, mineme několik ostrovů, nebo lépe řečeno ostrůvků a ostrůvečků, zahlédneme nějaká letoviska i Titovy rezidence a už jsme v Limském zálivu. Ten kdysi vytvořil v krasovém údolí ledovec a bývá také chybně nazýván kanálem nebo fjordem. Je přibližně 10 kilometrů dlouhý a půl kilometru široký. V této zajímavé přírodní rezervaci se pěstují ústřice a najdeme zde také známou Romualdovu jeskyni. Moc daleko do hloubi kanálu se ale nepodíváme a přijde čas oběda. Pojím kousek ryby, dám si pohárek vína i vody, a pak už je čas pozorovat racky, kteří ihned po zahájení konzumace v obrovském hejnu zaútočili na naši kocábku.

Zanedlouho následovala první zastávka, kterou bylo zakotvení ve vrsarském přístavu. Vrsar je asi dvoutisícové městečko, mnohými průvodci označovaný za jedno z nejkrásnějších míst na celé Istrii. Mně osobně ale nijak nenadchlo. Nejprve jsem vyrazil se Zdeňkem a Jarkou k vrcholovému farnímu kostelu sv. Martina biskupa se samostatně stojící zvonicí, kde jsme zjistili, že se jedná o poměrně nudnou novostavbu z roku 1935. Mnohem zajímavější byla vyhlídková terasa za kostelem. Chvíli jsme se pokochali výhledy na moře s ostrůvky i přístav a poté se vydali zpět do městečka a k přístavu. Moji souputníci se pak usadili k další konzumaci a já si koupil plechovku s Plzní a vyrazil k jakési vyhlídkové plošině na skalce nad opačnou stranou přístavu.

Foto: markyz63

Očekával jsem zde zříceninu nějakého hradu nebo pevnosti, takže jsem dokonce celkem bez zájmu minul uzavřený raně křesťanský bazilikální kostel Zvěstování Panny Marie. A v první chvíli mě čekalo nepříjemné zklamání. Na jedné straně přístav, na té druhé jakýsi opuštěný kamenolom. Recipročně jsme se vyfotili s nějakými mladými Angličany a vzápětí jsem zjistil, že lom je tak nějak „oživen“. Jednalo se totiž o známý kamenolom Montraker, který využívali italští sochaři již v době Benátské republiky. Mnohá italská města tak v období renesance a baroka ozdobily sochy z kvalitního vrsarského kamene. Lom Montraker byl „nedávno“ obnoven a dnes se zde pravidelně koná sochařská Mezinárodní letní škola. Lom také následně slouží jako galerie pod širým nebem a z těch věcí, které jsem zahlédl, jich několik opravdu stálo za vidění i pár zmáčknutí spouště fotoaparátu. A pak už nastal nejvyšší čas pádit k lodi.

Celkem mě překvapilo, že někteří nejmenovaní zástupci našeho zájezdu se k lodi spíše přišourali a některé museli už i podpírat. Ti mi pak vzápětí vysvětlili, že ty 1,5 l PET láhve s pivem, které si koupili ve Fažaně, rychle vypili a u oběda pak předstírali, že jedí i pijí velmi rychle a stále se dožadovali nášupu. Získali díky tomu asi 6 ryb a 6 litrů vína navíc, takže návštěvu Vrsaru – a později i Rovinje - pojali spíše jako bohatýrský mejdan na pobřeží. Vše ještě řádně proložili slivovicí a výsledek se brzy dostavil. A mělo být ještě hůře. 

Foto: markyz63

Mě osobně v té chvíli ale mnohem více zaujala představa další zastávky, kterou bylo nádherné historické patnáctitisícové město Rovinj. Uličkami jeho historického centra jsem byl uchvácen už před 31 roky, a tak jsem byl docela zvědav, jak na mě Rovinj zapůsobí napodruhé. Navíc mě Zdeněk přivedl na myšlenku, že bychom mohli vystoupat na „vyhlídkovou plošinu“ ve zvonici zdejšího chrámu sv. Eufemie. A vyššího místa ve městě nenajdete.

K chrámu nad městem jsem se nakonec vydal sám a po zaplacení vstupného vystoupal i na tu zvonici, která je o celé století starší než samotný kostel a která byla údajně postavena podle své kolegyně na náměstí sv. Marka v Benátkách. Výhled úžasný, možnost podívat se, kterým směrem následně nejlépe vyrazit za dalšími pamětihodnostmi města také, ale pata mé pravé nohy byla zcela jiného názoru a následně mi dostatečně silně připomínala, že se mi snad musela prudce snížit inteligence, když jsem se rozhodl na 61 m vysokou věž vystoupat. A že nás tam bylo více než dost …

Rovinj
Rovinj  •  Foto: markyz63

Zajímavý je rovněž trojlodní interiér chrámu, a to i přesto, že se jedná o barokní stavbu architekta Giovanni Dozziho z I. poloviny 18. století. Díky délce 52 metrů, šířce 30 m a výšce 17 m se prý jedná o největší svatostánek na Istrii, ale to ve Vodnjanu tvrdí také. Lidé sem chodí obdivovat např. mramorové oltáře Benátčanů Girolama Laureata (architekt) a Alviso Tagliapietra (sochař), ale zejména sarkofág sv. Eufemie, který do Rovinje podle pověsti přineslo v roce 800 moře. Byla to světice, takže o tom, že by snad mramorová truhla nebyla tím nejlepším plavidlem, nemůžeme ani na vteřinku zapochybovat.

Po prohlídce kostela jsem se vydal do úzkých a křivolakých uliček města. Všude prodávali neskutečné množství nejrůznějších cetek (z toho roku 1985 jsem si pamatoval jen na stovky stolečků s často opravdu pěknými prstýnky ze stříbrného drátu) a k vidění zde bylo i dost prodejních galerií, které ovšem - v drtivé většině případů a na první pohled - nic zajímavého nenabízely. Své courání se městem jsem pojal opravdu hodně rekreačně, takže mě pak o to víc mrzelo, když jsem objevil výstavu asi 40 prací Marca Chagalla. Loď měla odjíždět za 15 minut, takže bych měl na prohlídku, včetně koupě vstupenky, max. 10 minut. A to by bylo celkem zbytečné. Takže jsem zamáčkl slzu a Chagalla neviděl. Mohlo mě utěšit snad jen to, že jsem se v roce 2016 s díly tohoto nezařaditelného malíře setkal poměrně častokrát.

Nastoupil jsem tedy na loď a nic se nedělo. Asi 10 minut po stanoveném čase „odjezdu“ jsme se dozvěděli, že chybí nějací Poláci. Nevím tedy jak komu, ale např. mně nechyběli vůbec. A tak se ještě chvíli čekalo a po dalších téměř 10 minutách konečně odrazilo. Vypluli jsme a v té chvíli polská rodinka, v klidu mlsající zmrzlinu, konečně dorazila. Místo toho, aby kapitán hrdě vztyčil prostřední prst kterékoliv ruky, loď otočil a pro naše severní bratry se vrátil. V té chvíli jsem hořce zalitoval, že jsem na Chagalla nešel … a kapitány i s celou polskou družinou v duchu proklel.

Foto: markyz63

Cesta pak pokračovala bez jakékoliv zajímavé události, jen naši jeseničtí kolegové na přední otevřené palubě pod silou slunečních paprsků cepeněli stále silněji. Je tedy celkem logické, že po návratu do přístavu ve Fažaně se prostě některé nepovedlo ani probudit, natožpak vyvléci z lodi. Ti pak odpluli dál do Puly a alespoň si za své peníze více užili. Většině lidí to bylo jedno až do chvíle, kdy si uvědomili, že naše kola jsou zamčena do dvou velkých hromad a polovina lidí tudíž neodjede, Jedna část, kterou většinou tvořili zbylí jeseničtí bohatýři, kola odemkla, ale ti zase - coby velení zájezdu - odjet nemohli. Druhá skupina na tom byla ale hůře. Poté, co jsem odemknul a skryl svůj předlouhý zámek, se zjistilo, že jde vytáhnout jen prostřední kolo, ke kterému zámky krajních cyklistů nedosáhly. Naštěstí to bylo zrovna kolo moje. A tak jsem zajel na ubikaci, dal si u Ládi jedno točené a po několika telefonátech sehnal Evžena s flexou. Mezitím dorazil i vedoucí zájezdu, proklel svůj těžký osud a šel si nalít pár odpovědí na několik filozofických otázek. Evžen mezitím osvobodil kola, zbytek výpravy dojel k bazénu i Šeráku a oba jsme byli za hrdiny.   

Jarka se Zdeňkem mi nalili jednu velkou odměnu a pak jsme začali pomalu balit, protože i když se to nezdálo, před námi byla poslední „jugoslávská“ noc. Tu příští už jsme totiž měli trávit v autobuse a většinově na území Rakouska.

Poslední aktualizace: 5.4.2017
Julské Alpy na kole aneb cesta z hor k moři 7 (výlet lodí do Vrsaru a Rovinje) na mapě
Autor: markyz63
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Julské Alpy na kole aneb cesta z hor k moři 7 (výlet lodí do Vrsaru a Rovinje)

Rovinj - město na Istrii.
Rovinj - město na Istrii.
Město
Rovinj je jedno z nejmalebnějších míst v Chorvatsku. Město se nachází na…
0.3km
více »
Rovinj - malebné chorvatské město na Istrii.
Rovinj - malebné chorvatské město na Istrii.
Město
Rovinj je velmi oblíbené letovisko s 13 tisíci obyvateli, ležící severně …
0.4km
více »
Rovinj
Rovinj
Město
Město a přístav, 13 tis. obyv., 36 km severozápadně od Puly. která se…
0.7km
více »
Rovinj - Katedrála sv. Eufemie
Rovinj - Katedrála sv. Eufemie
Kostel
Katedrála sv. Eufemie se tyčí na kopci nad městem. Její vznik se datuje k…
0.7km
více »
Rovinj (Rovigno)
Rovinj (Rovigno)
Město
Rovinj mnozí pokládají za nejkrásnější město Istrie. Jeho krásu můžeme…
1.6km
více »
Limský záliv  (Limski zaljev)
Limský záliv (Limski zaljev)
Údolí, dolina
Chorvatsko je krásná země, nabízející svým návštěvníkům snad úplně všechno…
5.9km
více »
Limski kanal
Limski kanal
Přírodní památka
Limski kanal. Kam ho zařadit, taky by se dalo říct záliv nebo fjord. Dnes…
6.4km
více »
Vrsar (Orsero)
Vrsar (Orsero)
Městečko
Městečko Vrsar, vzdálené 41 km od Puly, se rozprostírá na kopci, uličky…
8km
více »
Vrsar - kostel sv. Antonína Paduánského  (Crkva svetog Antuna Padovanskog)
Vrsar - kostel sv. Antonína Paduánského (Crkva svetog Antuna Padovanskog)
Kostel
Kostel sv. Antonína Paduánského patří mezi sakrální památky,…
8km
více »
Vrsar - farní kostel sv. Martina  (župna crkva svetog Martina biskupa)
Vrsar - farní kostel sv. Martina (župna crkva svetog Martina biskupa)
Kostel
Farní kostel sv. Martina můžeme označit za jednoznačnou dominantu…
8.1km
více »
Vrsar - Orsera
Vrsar - Orsera
Městečko
Vrsar ( Orsera v italštině ) je menší městečko poblíž Poreče . Je…
8.2km
více »
Vrsar – kamenolom Montraker, galerie pod otevřeným nebem
Vrsar – kamenolom Montraker, galerie pod otevřeným nebem
Skalní útvar
Montraker je jasným důkazem, že i „obyčejný“ kamenolom může být nejen…
8.3km
více »
Na kole po Istrii, 5. den
Na kole po Istrii, 5. den
Cestopisy
Středa, 20.8. V noci najednou začalo pršet. Honem pod plachtu, zavelel…
11.4km
více »
Poreč - hotel a apartmány Valamar Diamant
Poreč - hotel a apartmány Valamar Diamant
Aquapark
V blízkosti obce Poreč najdeme nádherné místo pro odpočinek i pro sport. …
15.3km
více »
Na kole po Istrii, 7. a 8. den, cesta domů
Na kole po Istrii, 7. a 8. den, cesta domů
Cestopisy
Pátek, 22.8. a sobota 23.8. Ani poslední noc na Istrii nám nebylo dopřáno…
16.5km
více »
Poreč – středověké hradby, bašty a věže  (Srednjovjekovni bedemi i porečke kule)
Poreč – středověké hradby, bašty a věže (Srednjovjekovni bedemi i porečke kule)
Pevnost, opevnění
Porečské středověké hradby a jejich bašty či obranné věže patří bezesporu mezi nejzajímavější památky tohoto úžasného historického m…
16.6km
více »
Poreč - Eufraziova bazilika
Poreč - Eufraziova bazilika
Kostel
Každý návštěvník Poreče chce především vidět památku UNESCO - Eufraziovu baziliku. Vstup pro dospělé je 40 kun, otevřená je od dubna…
16.6km
více »
Poreč (Parenzo)
Poreč (Parenzo)
Město
Toto měto na istrijském poloostrově se v římských dobách jmenovalo…
16.6km
více »
Poreč – Dům dvou svatých (Kuća dva sveca)
Poreč – Dům dvou svatých (Kuća dva sveca)
Dům, budova
Pozoruhodné středověké domy hrají mezi pamětihodnostmi krásného chorvatského sedmnáctitisícového města Poreč roli nezanedbatelnou,…
16.7km
více »
Poreč – Dekumanská ulice  (Decumanus ulica)
Poreč – Dekumanská ulice (Decumanus ulica)
Ulice
Pokud si dokážeme historické centrum dnešního sedmnáctitisícového…
16.7km
více »
Poreč – palác Zuccato  (Palača Zuccato)
Poreč – palác Zuccato (Palača Zuccato)
Měšťanský dům
Stavitelé jednoho z nejkrásnějších porečských paláců si pro jeho umístění…
16.7km
více »
Poreč – Velký římský chrám / Martův chrám  (Veliki rimski hram / Marsov hram)
Poreč – Velký římský chrám / Martův chrám (Veliki rimski hram / Marsov hram)
Trosky
Mezi mnohými památkami, které chorvatské město Poreč svým návštěvníkům…
16.8km
více »
Poreč - Neptunův chrám  (Neptunov hram)
Poreč - Neptunův chrám (Neptunov hram)
Trosky
Součástí pozůstatků porečského antického města Parentium, nacházejícího se…
16.8km
více »
Julské Alpy na kole aneb cesta z hor k moři 8 (den plný Poreče a cesta domů)
Julské Alpy na kole aneb cesta z hor k moři 8 (den plný Poreče a cesta domů)
Cestopisy
Poslední den našeho chorvatského pobytu měli ostatní možná podstatně…
16.8km
více »
Batvači (Peroj - Barbariga) – bazilika sv. Fošky  (Crkva Sveta Foška)
Batvači (Peroj - Barbariga) – bazilika sv. Fošky (Crkva Sveta Foška)
Chrám
Sveta Foška je bezesporu jednou z nejkrásnějších sakrálních…
16.8km
více »
Julské Alpy na kole aneb cesta z hor k moři 6 (Vodnjan, Peroj, Fažana a noční Pula)
Julské Alpy na kole aneb cesta z hor k moři 6 (Vodnjan, Peroj, Fažana a noční Pula)
Cestopisy
Přišlo ráno dalšího dne, který jsem měl opět naplánován jako sólo…
21.7km
více »
Fažana – kostel sv. Kosmy a Damiána  (Crkva Sv. Kuzme i Damjana)
Fažana – kostel sv. Kosmy a Damiána (Crkva Sv. Kuzme i Damjana)
Kostel
Jednoznačnou dominantou přístavního letoviska Fažana, nacházejícího se na…
21.7km
více »
Fažana - kostel Panny Marie Karmelské  (Crkva blažene djevice Marije od Karmela)
Fažana - kostel Panny Marie Karmelské (Crkva blažene djevice Marije od Karmela)
Kostel
Nevelké kostelíky „vybavené“ středověkými nástěnnými malbami či…
21.8km
více »
Pula, Istrie
Pula, Istrie
Tipy na výlet
Pulu najdeme v zátoce v jižním cípu poloostrova Istrie. První známky…
28.7km
více »
zavřít reklamu